ALARMANTNO! SVE VEĆI BROJ MLADIH SA BOLESTIMA JETRE – ISHOD MOŽE DA BUDE KATASTROFALAN

Bolesti jetre postaju sve češći problem, a najnovija istraživanja pokazuju zabrinjavajući trend – sve više mladih ljudi pati od ozbiljnih poremećaja ovog vitalnog organa. Iako se često misli da je alkohol glavni uzrok oštećenja jetre, stručnjaci upozoravaju da postoje i mnogi drugi faktori koji dovode do ozbiljnih oboljenja, uključujući i masnu jetru, hepatitis B i C, kao i metaboličke bolesti.

Ciroza jetre – ne samo posledica alkohola

Ciroza jetre je ozbiljno oboljenje koje se razvija tokom vremena, a može biti izazvano različitim faktorima. Dr Radmila Ješić Vukićević, gastroenterohepatolog, objašnjava da alkohol nije jedini uzrok ciroze. Ona naglašava da do ciroze može doći i zbog hepatitisa, upotrebe određenih lekova, autoimunih bolesti, a čak i genetskih faktora. “Alkoholičari su svakako podložniji, ali svako zapostavljeno oboljenje jetre može da pređe u hronično stanje i dovede do ciroze,” ističe doktorka.

Važno je, kako dodaje, delovati na uzrok oboljenja čim se primete prvi simptomi, bilo da je reč o alkoholu ili nekim drugim faktorima koji dovode do oštećenja jetre.

Masna jetra – pandemija 21. veka

Masna jetra postaje ozbiljan zdravstveni problem, naročito u poslednjim decenijama, kada je počela da se razvija u pandemiju. Uzrok tome nije samo konzumacija alkohola, već i nepravilna ishrana, gojaznost i prekomerna konzumacija šećera i prerađene hrane. Doktorka Vukićević ističe da čak 80% osoba sa viscelarnom gojaznošću (mast u predelu stomaka) pati i od masne jetre, a često se pojavljuju i kardiovaskularna oboljenja i šećerna bolest.

“Masna bolest jetre je danas u usponu i pogađa sve uzraste, čak i mlade ljude. Nažalost, uzrok ovog stanja je loša ishrana, neredovno vežbanje i konzumacija nezdravih namirnica,” upozorava doktorka.

Prevencija je ključ za očuvanje zdravlja jetre

Iako mnogi smatraju da je čišćenje jetre uz pomoć narodnih preparata efikasno, doktorka Vukićević objašnjava da takvi tretmani mogu biti samo dodatna pomoć, ali nisu dovoljni za dugoročno očuvanje zdravlja jetre. Zdrava ishrana, posebno mediteranska dijeta, kao i umerena fizička aktivnost, osnovni su faktori koji pomažu da jetra ostane zdrava.

Doktorka savetuje da se izbegavaju testo, šećeri i prerađena hrana, a da se u ishranu unose svež voće i povrće, kao i nemasne proteine. Preporučuje se i redovno vežbanje kako bi se poboljšala cirkulacija i opšte zdravlje organizma.

 

 

 

Dnevnik

Related articles

ZA DVA MINUTA DVA ZEMLJOTRESA! TLO PODRHTAVALO U OVOM DELU SRBIJE

Stanovnici Srbije jutros su osetili dva zemljotresa u razmaku od samo dva minuta, a epicentar je bio u blizini Boljevca na Ibru. PRVI POTRES ZABELEŽEN U 8:18 Prema podacima Seizmološkog zavoda Srbije, prvi zemljotres dogodio se u 8:18 sati, a njegova jačina iznosila je 2,7 stepeni po Rihteru. Iako nije reč o jakom potresu, stanovnici […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *