Američki investitori imaju sve pozitivniji stav o poslovanju u Srbiji, navodi se u najnovijem izveštaju američkog Stejt dipartmenta o investicionoj klimi. Jednaki uslovi za sve i mogućnost korišćenja različitih programa dizajniranih da privuku direktne strane investicije (FDI) ističu Srbiju kao atraktivnu destinaciju za ulaganje.
Specijalizovana izložba Ekspo 2027. u Beogradu predstavlja veliku priliku za američke kompanije. Strateška lokacija Srbije, dobro obrazovana radna snaga koja govori engleski, konkurentni troškovi rada, izdašni podsticaji za ulaganja i sporazumi o slobodnoj trgovini sa EU i drugim ključnim tržištima dodatno poboljšavaju investicionu klimu.
Makroekonomske reforme, finansijska stabilnost i fiskalna disciplina podstakli su skroman napredak investicione klime poslednjih godina. Vlada Srbije je identifikovala privlačenje stranih investicija kao ključni prioritet, a novi stend-baj aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) obezbedio je direktnu pomoć srpskom budžetu za pokrivanje visokih troškova uvoza energije.
– Privlačenje stranih investicija je važan prioritet za vladu. Stend-baj aranžman je uverio kupce državnih obveznica, omogućavajući Srbiji da dobije povoljnije kamatne stope – navodi se u izveštaju.
Birokratska kašnjenja i korupcija, gubitaška državna preduzeća, velika siva ekonomija i neefikasno pravosuđe i dalje predstavljaju izazove. Politički uticaj na ekonomiju je takođe zabrinjavajući, što je posebno istaknuto u januaru 2022. kada je vlada iznenada povukla licence za veliki projekat rudarenja litijuma nakon protesta javnosti.
Ambasada SAD u Beogradu često pomaže investitorima u rešavanju problema, a srpski zvaničnici obično reaguju na njihove pritužbe.
Ekspo 2027 i ekonomski rast
Specijalizovana izložba Ekspo 2027. ocenjena je kao velika prilika za američke kompanije da ponude tehnologiju, opremu, stručnost i konsultantske usluge. Troškovi izgradnje i rada, kao i pomoćnih projekata, premašiće dve milijarde dolara.
– Ako Vlada ispuni obećane reforme tokom procesa pristupanja EU, poslovne mogućnosti će nastaviti da rastu. Sektori koji će imati koristi uključuju poljoprivredu, zaštitu životne sredine, IKT, obnovljivu energiju, zdravstvenu zaštitu, rudarstvo i proizvodnju – piše u izveštaju.
Vlada polako napreduje u rešavanju problematičnih društvenih preduzeća kroz stečaj ili privatizaciju, planira privatizaciju još 56 kompanija i smanjuje naduvanu radnu snagu u javnom sektoru.
– Od februara 2022. ograničen je ekonomski uticaj na Srbiju, ali je inflacija porasla, podstaknuta povećanim cenama uvoza energenata i goriva – piše u izveštaju.
Inflacija je dostigla vrhunac od 16,2% u martu 2023., ali je konstantno padala, na 5,6% u februaru 2024.. Rusija nastavlja da snabdeva Srbiju prirodnim gasom, dok su isporuke sirove nafte prestale zbog sankcija EU.
Ukupna vrednost izvoza Srbije u Rusiju ostala je praktično nepromenjena u 2023. na 1,2 milijarde dolara, dok se uvoz iz Rusije prepolovio sa 3,1 milijarde dolara u 2022. na 1,7 milijardi dolara usled smanjenja uvoza nafte i prirodnog gasa – zaključuje se u izveštaju.