Građani Srbije i ove godine planiraju svoje letnje odmore, ali uz neizbežno dublje posezanje u džep.
Cene turističkih aranžmana za letovanje van zemlje porasle su i do 15 odsto u odnosu na prethodnu sezonu, dok se broj zainteresovanih smanjio, potvrdio je Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije – YUTA.
„U poređenju sa prošlom godinom, beležimo pad interesovanja između sedam i deset procenata,“ naveo je Seničić, ukazujući da je ekonomska situacija, kao i rast troškova života, uticao na planiranje odmora mnogih porodica.
Grčka ostaje neprikosnovena
Uprkos poskupljenjima, Grčka i dalje dominira kao najtraženija destinacija među srpskim turistima. Njena blizina, povoljna klima, poznata mesta i povoljna ponuda čine je tradicijom koja traje decenijama.
„Naši građani su, kada je letovanje u pitanju, vrlo verni poznatim destinacijama – pre svega Grčkoj, ali i Turskoj i Crnoj Gori,“ dodao je Seničić, ističući i atraktivnost Kipra i Malte, dve mediteranske destinacije koje imaju značajan broj posetilaca čak i van letnje sezone.
Šengen i nove digitalne kontrole
Govoreći o najavljenim promenama u putnoj dokumentaciji za ulazak u zemlje Šengena, Seničić je izrazio uverenje da sistemi ETIAS i EES neće biti uvedeni tokom ove letnje sezone.
„Očekujemo konkretne informacije najranije u novembru ove godine, tako da građani mogu da planiraju letovanja kao i ranije,“ poručio je on.
Podsetimo, ETIAS sistem (Evropski sistem za informisanje i odobravanje putovanja), koji će važiti za državljane zemalja kojima nije potrebna viza, a među njima je i Srbija, trebalo je da stupi na snagu već ove godine. Međutim, zvaničan početak primene je pomeren, kao i EES sistem (Sistem za ulazak i izlazak), čije se uvođenje sada očekuje tek tokom 2025. godine.
Pravna zaštita i obaveze putnika
Kao što je naglasio Seničić, važnu ulogu u zaštiti turista ima Zakon o turizmu, koji reguliše odnos između putnika i turističke agencije.
„Ugovor o putovanju nije samo formalnost – to je osnov vašeg pravnog odnosa sa agencijom. Uz ugovor je neophodno tražiti i opšte uslove putovanja, jer oni sadrže sve važne informacije o pravima i obavezama turista,“ rekao je on.
Dodao je i da je neophodno prilikom rezervacije dobiti fiskalni račun, kao i garanciju putovanja, što može biti ključno u slučajevima otkazivanja aranžmana ili potrebe za povraćajem novca.
„Bez tih dokumenata, proces reklamacije ili povraćaja sredstava može se pretvoriti u dugotrajan i frustrirajući postupak,“ upozorava Seničić.
Putovanje počinje edukacijom
Za kraj, iz YUTA-e apeluju na putnike da se dobro informišu pre nego što rezervišu letovanje. Pored cena, važno je poznavati i pravila ulaska u zemlju, potrebnu dokumentaciju, kao i sve moguće troškove koji nisu uključeni u osnovnu cenu aranžmana.
U vremenu kada se turizam menja pod uticajem ekonomskih i političkih faktora, samo edukovan putnik može da uživa bez stresa.
Najtraženije letnje destinacije za 2025. godinu možda su iste kao i ranije, ali uslovi pod kojima se putuje sve su kompleksniji. Zato planiranje letovanja danas zahteva više pažnje nego ikad.
„Letovanje više nije stvar izbora između dve ponude – već pažljivo vođen proces odlučivanja koji mora uključiti i bezbednost, i pravnu sigurnost, i finansijsku stabilnost,“ zaključuje Seničić.