Bajkovito jezero roze boje na sat vremena od Novog Sada

Sigurno ste gledajući razne putopise videli daleke predele koji oduzimaju dah, upravo je zadatak rubrike Upoznajte Srbiju da vam otkrijemo i bliže vas upoznamo sa podjednako čarobnim krajevima naše zemlje. Jedno od takvih mesta nalazi se u Pačiru nadomak Subotice. Reč je o nestvarnoj, bajkovitoj pojavi – termalnom jezeru roze boje.

Banja Pačir nije poznata široj javnosti, ali osim lekovite vode, ono što će privući turiste je boja samog jezera. Mesto je u poslednje vreme postalo prava meka za fotografe, a privlači i sve veći broj kupača.

Jezero čini slana voda, a zauzima površinu od 2000 metara. Voda u banji Pačir dolazi sa čak 1400 metara dubine i bogata je raznim mineralima, jer prolazi kroz više slojeva stena. Sadrži natrijum, jod, sulfat, brom i mnoge druge minerale. Pri izlasku na površinu voda ima temperaturu od 72 stepena, a pri hlađenju dolazi na 30 do 35 stepeni. Zbog prisustva joda voda ima specifičan miris, ali će te se navići na njega već nakon nekoliko minuta.

Banja je zbog svega navedenog dobila sertifikat da je lekovita, a posebno je dobra i za ljude sa reumatskim problemima.

Pored samog jezera možete se okrepiti u obližnjem kafiću i restoranu, a tu su i brojni drugi sadržaji poput sportskih terena i šetališta koji će upotpuniti vaš boravak. Ako želite  da produžite vašu posetu, sigurni smo da ćete pronaći smeštaj po vašem ukusu, jer okolina nudi veliki broj apartmana i soba za noćenje.

Posetiocima su na raspalaganju dva zatvorena takozvana zimska bazena, pa je banju Pačir moguće posetiti tokom cele godine.

Jezero može da primi oko 150 ljudi, a obezbeđen je dovoljan broj parking mesta, kao i besplatan internet za sve posetioce. Ulaz se naplaćuje i cena karte za jednu odraslu osobu iznosi 350 dinara, posebne pogodnosti na cenu ulaznice imaju penzioneri, deca i organizovane grupne posete.

Izvor: nsuzivo.rs

Foto: Kompas kaže Srbija

Related articles

Photo Vecteezy

Gde idu istrošene baterije i sijalice iz Srbije?

Pregorele sijalice i istrošene baterije u Srbiji najčešće završavaju u kantama za smeće, a potom na deponijama gde kroz zemljište i podzemne vode mogu da završe i u lancu ishrane. Manje od 10 odsto baterija i sijalica na godišnjem nivou bude adekvatno zbrinuto, tako da najveći deo ovog opasnog otpada dospe u prirodu gde oslobađa olovo, kadmijum, […]

KAKO KLIMATSKE PROMENE UGROŽAVAJU LEPTIRE?

Leptiri su mnogo više od prelepog ukrasa koji je iznedrila priroda, više od šarene palete boja i raskošnih krila. Osim toga što su simbol lepote i prirodne transformacije, ova graciozna stvorenja igraju važnu ulogu u zdravlju našeg ekosistema. Kao oprašivači pomažu u razmnožavanju biljaka i na taj način doprinose biodiverzitetu. Tamo gde ima leptira, ima i žive […]

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *