Crna Gora je svedočila nečemu neverovatnom! Posle više od dve decenije od poslednjeg ubistva balkanskog risa, ova retka vrsta je ponovo primećena na teritoriji Crne Gore. Nedavno postavljena kamera na crnogorskom delu planine Hajle zabeležila je snimak ovog misterioznog stvorenja.
Radosna vest za ljubitelje prirode
Semir Kardović, planinarski vodič iz Rožaja, bio je taj koji je zabeležio ovaj značajan trenutak. „Skakao sam od sreće, nisam mogao da verujem”, izjavio je Kardović za podgoričke Vijesti. On već više od deset godina, zajedno sa lokalnim i međunarodnim organizacijama, traga za dokazom da balkanski ris i dalje postoji na teritoriji Crne Gore.
Iz Agencije za zaštitu životne sredine saopštili su da je otkriće balkanskog risa na teritoriji Crne Gore sjajna vest, ali da se sada očekuje potvrda prisustva reprodukcije, odnosno da li postoje majke sa mladima. Ovaj dokaz bi bio ključan za dalju zaštitu i očuvanje vrste.
Stanje balkanskog risa u regionu
Balkanski ris je najređa podvrsta evroazijskog risa i procenjuje se da u regionu ima manje od 50 jedinki. Zbog svoje izuzetne ugroženosti, ova vrsta se nalazi na crvenoj listi ugroženih vrsta. Naseljava zapadni deo Severne Makedonije, istočni deo Albanije i kosovski deo Prokletija, dok je u Crnoj Gori njegovo prisustvo bilo pod znakom pitanja sve do sada.
Balkanski ris i Crna Gora
Prema literaturi, balkanski ris je nekada bio prisutan u Crnoj Gori, ali je poslednji put registrovan pre 22 godine, kada je jedan primerak ubijen u jesen 2002. godine. Kardović, koji je pasionirani planinarski vodič i ljubitelj prirode, više od deceniju aktivno istražuje mogućnost postojanja ove vrste u Crnoj Gori.
„Postoje priče i glasine da su ga ljudi viđali, ali često mešaju balkanskog risa sa divljom šumskom mačkom. Verujem da bi mogao biti prisutan i na drugim lokacijama u Crnoj Gori, ali prema mojim istraživanjima, deo planine gde je snimljen bio je najpogodniji za njegovo preživljavanje,” dodao je Kardović.
Načini praćenja i očuvanjaPraćenje balkanskog risa nije jednostavno – umesto direktnog praćenja, istraživači prate njegov izvor hrane i terenski uslovi kako bi utvrdili moguće stanište. Ovo otkriće pruža novu nadu za očuvanje balkanskog risa i oživljavanje prirodnog nasleđa Crne Gore.
Izvor: Magazin Politika