BERLINSKI ZID PAO PRE 30 GODINA, ALI RAZLIKE IZMEĐU ISTOKA I ZAPADA NEMAČKE I DALJE POSTOJE

Nevidljiva podela koja i dalje deli Nemačku.

Pre više od tri decenije, 9. novembra 1989. godine, svet je svedočio jednom od najvažnijih trenutaka u savremenoj istoriji – pad Berlinskog zida. Ovaj događaj nije bio samo simbol kraja Hladnog rata, već i nova nada za ujedinjenje Nemačke, koja je decenijama bila podeljena na kapitalističku Saveznu Republiku Nemačku (Zapad) i komunističku Demokratsku Republiku Nemačku (Istočni deo). Iako je fizička barijera srušena, nevidljive granice i dalje postoje, utičući na svakodnevni život i stavove Nemaca.

EKONOMSKE RAZLIKE

Iako je ujedinjenje Nemačke formalno završeno 3. oktobra 1990. godine, razlike između istoka i zapada su i dalje prisutne. Prema ekonomskim pokazateljima, bruto domaći proizvod (BDP) po glavi stanovnika na istoku zemlje i dalje zaostaje za zapadom. U 1991. godini, BDP po glavi stanovnika iznosio je 9.701 evro na prostoru bivšeg DDR-a, dok je na zapadu bio 22.687 evra. Iako je razlika značajno smanjena tokom godina, ekonomska nejednakost i dalje postoji.

MENTALITET

Profesor sociologije na Humbolt Univerzitetu u Berlinu, Štefen Mau, ističe da se razlike ne odnose samo na ekonomiju, već i na mentalitet i stavove. “Velike su razlike između istoka i zapada kada je reč o tome kako ljudi vide bivšu DDR, koliko veruju demokratskim institucijama, kako gledaju na elite ili na medije, kao i u odnosu prema Rusiji,” rekao je Mau. Dok većina zapadnih Nemaca smatra da razlike više ne postoje, istočni Nemci često osećaju da su i dalje građani drugog reda.

DRUŠTVENE I KULTURNE RAZLIKE

Razlike se protežu i na društveni i kulturni nivo. Na istoku je više zaposlenih žena, a jaz među polovima po pitanju prihoda je manji nego na zapadu. Obrazovanje je još jedna sfera gde istočni deo postiže bolje rezultate na testovima čitanja i matematike, što je nasleđe drugačijeg pristupa obrazovanju u bivšem DDR-u.

POLITIČKE RAZLIKE

Politički pejzaž takođe odražava podele. Birači u bivšim istočnim državama skloniji su da podrže krajnje desne stranke, kao što je Alternativa za Nemačku (AfD), što je često povezano sa osećajem nesigurnosti i nezadovoljstva koji su proizašli iz turbulentnih tranzicionih godina posle ujedinjenja.

UKUSI I NAVIKE

Razlike se primećuju i u svakodnevnim navikama i ukusima. Istočni Nemci ostaju lojalni nekim svojim starim brendovima, poput Vita kole, dok su zapadni Nemci poznati po većoj konzumaciji mesa i preferiranju manjih prodavnica u odnosu na velike supermarkete.

Iako su prošle tri decenije od ujedinjenja, podela između istoka i zapada Nemačke još uvek postoji, i to na mnogo dubljem nivou od onog koji se može videti golim okom. Ove razlike predstavljaju izazov, ali i podsećaju na kompleksnost procesa ujedinjenja zemlje koja je bila podeljena skoro pola veka.

 

 

 

 

 

Related articles

UBACITE ALUMINIJUMSKU KUGLICU U TORBU OVE ZIME: NIKAD NEĆETE VEROVATI KOLIKO KORISTI MOŽE IMATI!

Zimaje period kada se suočavamo sa brojnim problemima, a jedan od najčešćih je statički elektricitet koji utiče na našu kosu, posebno kada nosimo kape i vunenu odeću. Iako ovaj problem deluje bezazleno, može vam ozbiljno narušiti izgled kose. Rešenje? Verovali ili ne – aluminijumska folija! Aluminijumska folija – jednostavno rešenje za zimske probleme Kao jedan […]

Photo Vecteezy

STARI ZABORAVLJENI ZANATI: Čime su se bavile abadžije, mutavdžije, rabažije, opančari, kujundžije

1. Abadžija Abadžija je zanatlija, koji od abe- jako grubog vunenog materijala, sukna- pravi narodne nošnje. 2. Grnčar Grnačarstvo je jedan od najstarijih zanata kojima se čovek bavio još od davnina. Ove zanatlije biraju odgovarajuću vrstu žemlje, koju potom mešaju sa vodom, a zatim je mese. Ovim postupkom dobijaju testastu masu od koje prave najrazličitije […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *