Budući kralj Ujedinjenog Kraljevstva najveći je DOBROTVOR SVETE GORE: Prvi put je posetio 1996. godine, a njegova tetka proglašena za pravoslavnu sveticu

Budući monarh Velike Britanije, Čarls III, nasledio je automatski presto od kraljice Elizabete II, koja je juče preminula, kao njeno najstarije dete.

Ono što se budući kralj ne trudi da sakrije je to da je veoma privržen pravoslavnoj veri. Njegov otac, princ Filip, koji je preminuo prošle godine, bio je pravoslavne veroispovesti pre nego što se oženio Elizabetom. Međutim, nikada nije prestao da se krsti kao pripadnik ove veroispovesti.

Kao i njegov otac, i princ Čarls je poznat kao jedan od najvećih dobrotvora Svete Gore, na kojoj se nalazi 20 manastira sa više od 2.000 monaha iz Grčke, Bugarske, Srbije, Moldavije, Rusije i drugih zemalja.

Budući kralj Čarls odlazi čak dva puta godišnje na ovo sveto mesto i tamo uživa u slikarstvu i meditaciji.

-Nema sumnje da je britanska kraljevska porodica pravoslavna u svom srcu. Nažalost, on je veoma sputan svojim položajem- proverio se jedan atonski monah nakon posete Čarlsa 2004. godine, a preneo Gardijan.

Svedoci pričaju da je prestolonaslednik Čarls, nekoliko dana posle smrti princeze Dajane, stigao na Atos, a da ga je iguman Jefrem naveo da pristupi veri. Zatvoren u odaji nasamo sa igumanom, veruje se da se Čarls „duhovno posvetio” hrišćanskom pravoslavlju.

Jedna od Čarlsovih tetki, velika kneginja Evgenija, proglašena je za pravoslavnu sveticu nakon što je ubijena u Moskvi gde je osnovala manastir. Njegova baka po ocu, Aliki (Alisa), bila je monahinja veći deo svog života. Kada je došla da živi u Londonu, držala je pravoslavnu kapelu u Bakingemskoj palati.

Pravoslavnu zajednicu u Ujedinjenom Kraljevstvu čini oko 500.000 ljudi.

Izvor: nsuzivo.rs

Related articles

ZUB NEANDRTALCA, 11 IZGUBLJENIH GRADOVA I KOD STAR 80 VEKOVA: Pogledajte šta su sve naši arhelozi pronašli

Stari Rimljani izuzetno su cenili osveženje na vrućinama. Kupatilo iz 4. veka nove ere, površine kao moderni spa centri pronađeno je u blizini Konstantinove vile na Medijani, arheološkom nalazištu u Nišu. „To je velika stvar – najveća u Srbiji, a možda i šire“, rekla je po otkriću šefica istraživanja na Medijani, arheološkinja Nadežda Gavrilović Vitas […]

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *