CELA PLANETA O NJEMU PRIČA VEĆ GODINAMA: Znate li šta je „održivi razvoj“?

Ne uzimati više nego što priroda može da obnovi. Održivi razvoj predstavlja integralni ekonomski, tehnološki, socijalni i kulturni razvoj, usklađen sa potrebama zaštite i unapređenja životne sredine, koji omogućava sadašnjim i budućim generacijama zadovoljavanje njihovih potreba i poboljšanje kvaliteta života. To znači da bi jedno društvo trebalo da se razvija u skladu sa ekološkim mogućnostima i sposobnostima samoobnavljanja resursa koje čovek iz prirode koristi.

Pojam “održivi razvoj” potiče iz terminologije šumarstva, a podrazumeva međusobnu usaglašenost pošumljavanja novim drvećem i seče šume. Ukratko rečeno, sečemo onoliko starih stabala koliko je novih zasađeno.

Tokom prethodnih godina, a naročito nakon Konferencije o održivom razvoju koja je održana pod okriljem UN u Johanesburgu 2002. godine, pojam održivog razvoja proširio se na “tri stuba održivog razvoja“, koji pored zaštite životne sredine obuhvata i ekonomsku sigurnost i socijalnu pravednost.

Narodna skupština Republike Srbije usvojila je Nacionalnu strategiju održivog razvoja 2008. godine.

ŠTA SU CILJEVI ODRŽIVOG RAZVOJA?

Ciljevi održivog razvoja, takođe poznati i kao globalni ciljevi, predstavljaju univerzalni poziv na delovanje radi iskorenjivanja siromaštva, zaštite životne sredine i obezbeđivanja mira i prosperiteta za sve.

Cilj 1: Svet bez siromaštva
• Cilj 2: Svet bez gladi
• Cilj 3: Zdravlje i blagostanje
• Cilj 4: Kvalitetno obrazovanje
• Cilj 5: Rodna ravnopravnost
• Cilj 6: Čista voda i sanitarni uslovi
• Cilj 7: Pristupačna energija iz čistih izvora
• Cilj 8: Dostojanstven rad i ekonomski rast
• Cilj 9: Industrija, inovacije i infrastruktura
• Cilj 10: Smanjenje nejednakosti
• Cilj 11: Održivi gradovi i zajednice
• Cilj 12: Održiva potrošnja i proizvodnja
• Cilj 13: Zaštita klime
• Cilj 14: Očuvanje vodenog sveta
• Cilj 15: Očuvanje života na zemlji
• Cilj 16: Mir, pravda i snažne institucije
• Cilj 17: Partnerstvom do ciljeva

Ovih 17 ciljeva zasnivaju se na uspehu milenijumskih ciljeva razvoja, ali obuhvataju i nove prioritetne oblasti kao što su klimatske promene, ekonomske nejednakosti, inovacije, održiva potrošnja, mir i pravda. Ciljevi su međusobno povezani budući da ključ uspeha jednog cilja često leži u sagledavanju izazova koji su svojstveni nekom drugom cilju.

Aktivnosti za ostvarivanje ciljeva održivog razvoja odvijaju se u duhu partnerstva i pragmatizma kako bi se sada napravili pravi izbori i time obezbedilo održivo poboljšanje života budućih generacija. Ciljevi daju jasne smernice i potciljeve koje sve države treba da usvoje u skladu sa svojim prioritetima i globalnim ekološkim izazovima u celini. Ciljevi održivog razvoja predstavljaju inkluzivnu agendu. Oni se bave osnovnim uzrocima siromaštva i ujedinjuju naše napore za uvođenje pozitivnih promena koje će se odraziti na našu planetu i njene stanovnike.

Ciljevi održivog razvoja nam obezbeđuju zajednički plan i agendu za rešavanje nekih od gorućih izazova sa kojima se suočavamo na globalnom nivou, kao što su siromaštvo, klimatske promene i sukobi.

Related articles

Photo Vecteezy

Više od milion električnih automobila u EU

Iz godine u godinu raste prodaja električnih automobila, kako u Evropi, tako i u svetu. Tako je u 2020. godini, broj putničkih automobila na električni pogon u državama članicama Evropske unije premašio milion. Prema podacima Zavoda za statistiku EU (Eurostat), ovo je 20 puta više od broja zabeleženog 2013. godine i tri puta više u odnosu na 2018. […]

BIOSENS, SIMBOL ČETVRTE INDUSTRIJSKE REVOLUCIJE: Evropski centar digitalne poljoprivrede u Novom Sadu zaposliće 300 stručnjaka!

Najmodernija naučna  istraživanja biće rađena u kampusu u Novom Sadu, na parceli  od oko 1.400 kvadratnih metara, gde niče zgrada od skoro 7.000 kvadrata. Tu će biti smešten Institut “BioSens”, koji je označen kao Evropski centar izvrsnosti u digitalnoj poljoprivedi. Crnojević: Danas smo rangirani u prvih pet institucija u Evropi – Značaj Biosens instituta je […]

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *