Cene zlata već neko vreme su na istorijskom maksimumu. Globalna kriza, ratovi, inflacija i opšta nesigurnost doveli su do povećane potražnje za ovim plemenitim metalom.
Trenutne svetske rezerve zlata, koje su otkrivene ali još nisu iskopane, iznose 200.000 tona, dok je godišnja proizvodnja oko 3.000 tona. Stručnjaci upozoravaju da, ukoliko se ne otkriju nove rezerve, celokupno zlato u svetu će biti iskopano za oko dve decenije.
Ljuba Jakić, stručnjak za trgovinu plemenitim metalima, ističe da će u narednim godinama doći do nestašice zlata zbog iscrpljenosti zaliha, što će dodatno povećati njegovu cenu. Građanima savetuje da investiraju u zlato kako bi očuvali vrednost svog novca.
U poslednjih 11 godina, cena zlata porasla je za 145 procenata, dok je samo u poslednjih godinu dana skočila za 24 procenta. Stručnjaci predviđaju da će za najviše 15 godina eksploatacija zlata postati neisplativa, što će dodatno povećati njegovu vrednost.
Jakić ističe da zlato menja cenu, ali ne i vrednost. On navodi primer da je pre 100 godina novi “Fordov” auto koštao koliko i pola kilograma zlata, a danas je slična situacija sa modelom “Ford Kuga”. Cena zlata, kada se uporedi pre 100 godina i danas, ostaje ista, čime se potvrđuje njegova dugotrajna vrednost.
Investiciono zlato je jedan od najboljih načina za očuvanje vrednosti novca. Jakić savetuje građanima da kupuju investiciono zlato, koje ima garantovanu čistoću od 999,9. Dodaje da zlato treba kupovati od brendiranih proizvođača u Evropi sa standardom čistoće 999,9.

Ljudi koji poseduju zlato u svom portfoliju ne greše, jer zlato predstavlja sigurnu investiciju. Oklevanje je najgore, jer cena zlata verovatno neće padati, ističe Jakić.
Nekretnine zahtevaju veća ulaganja, dok je za kupovinu zlata potrebno znatno manje novca. Zlato je likvidno, dok se na nekretnine plaća porez i postoje dodatni troškovi.
Kriptovalute su rizične, a zlato je sigurno. Zlato bi trebalo da bude obavezni deo svakog investicionog portfolija, zaključuje Jakić.