Početak privremenih kontrola na svim kopnenim granicama
Od ponedeljka, 16. septembra, Nemačka će uspostaviti privremene kontrole na svim svojim kopnenim granicama, objavilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova te zemlje. Ova odluka dolazi kao odgovor na izazove sa kojima se zemlja suočava, uključujući i iregularne migracije i pretnje od prekograničnog kriminala.
“Uz već postojeće kontrole na granicama sa Austrijom, Švajcarskom, Češkom i Poljskom, odlučili smo da proširimo mere i na granice sa Francuskom, Luksemburgom, Holandijom, Belgijom i Danskom,” navodi se u zvaničnom saopštenju. Ove mere su prijavljene Evropskoj komisiji i trajaće šest meseci.
Pored toga, postoji mogućnost da se ljudima zabrani ulazak na nemačke granice, u skladu sa evropskim i nacionalnim zakonima. Ova odluka ima za cilj da poboljša unutrašnju bezbednost zemlje.
Borba protiv neregularnih migracija i kriminala
Ministarka unutrašnjih poslova, Nensi Fezer, izjavila je da je cilj ove mere da se poveća bezbednost građana i zaštiti zemlja od pretnji poput islamističkog terorizma i krijumčarenja ljudi.
“Nastavljamo čvrstim koracima u borbi protiv ilegalnih migracija. Dok ne postignemo snažnu zaštitu spoljnih granica EU, sa novim Zajedničkim evropskim sistemom azila, želimo da pojačamo nadzor na našim nacionalnim granicama”, naglasila je Fezer.
Ministarka je posebno istakla značaj borbe protiv prekograničnog kriminala i dodala da će Nemačka uložiti maksimalne napore kako bi osigurala sigurnost svojih građana. Prema njenim rečima, ove kontrole su deo šire strategije za sprečavanje krijumčarenja ljudi i drugih oblika kriminala koji prolaze kroz granice.
Fleksibilne i mobilne kontrole
Savezna policija će sada moći da rasporedi stacionarne i mobilne granične ispostave duž svih nemačkih kopnenih granica. Ove kontrole će biti sprovođene fleksibilno, zavisno od trenutne situacije i u saradnji sa policijom susednih zemalja.
“Činimo sve što je u našoj moći kako bismo zaštitili ljude u našoj zemlji, i to uključuje i ove mere koje preduzimamo“, izjavila je Fezer, naglašavajući važnost zajedničke borbe protiv kriminalnih aktivnosti koje prolaze preko evropskih granica.
Šta ovo znači za Evropu?
Ova odluka Nemačke mogla bi da bude signal za širu reorganizaciju šengenskog sistema, koji omogućava slobodno kretanje unutar Evropske unije. Ukoliko i druge zemlje EU budu sledile Nemačku, moguće je da ćemo videti promene u režimu kretanja unutar Unije, što bi moglo da ima dalekosežne posledice na ekonomiju i putovanja u regionu.