Novi Sad – Povodom obeležavanja Svetskog dana borbe protiv šećerne bolesti, juče su građani imali priliku da u holu Instituta za javno zdravlje Vojvodine besplatno provere svoje zdravlje. Mereni su nivo glikemije, krvni pritisak, kao i telesna težina i visina. Takođe, zainteresovani su dobijali testove za otkrivanje okultnog krvarenja u stolici.
Prema rečima dr Dragane Balać, specijaliste higijene u Savetovalištu za ishranu Instituta, odziv građana bio je odličan – za samo sat vremena testirano je više od 30 ljudi.
– Rezultati pokazuju da su višak kilograma i povišen nivo šećera u krvi najčešći problemi. Sve češće se primećuje povećan broj mladih gojaznih osoba, a s tim raste i dijagnoza insulinske rezistencije. Kako bi se sprečila šećerna bolest, neophodno je usvojiti zdravu ishranu i praktikovati redovnu fizičku aktivnost – izjavila je dr Balać.
Šećerna bolest postala je ozbiljan problem, a primetan je i sve veći broj mladih gojaznih osoba (dr Dragana Balać)

GRAĐANI ISKORISTILI PRILIKU ZA BESPLATNE PREGLEDE
Građani su se rado odazvali ovoj akciji. Radmila Silaški, koja ima 87 godina, istakla je da ovakve inicijative olakšavaju pristup preventivnim pregledima.
– Rezultati su mi odlični, a ovakve akcije smatram izuzetno korisnim. U mojim godinama je važno redovno kontrolisati zdravlje, a ovde to mogu obaviti brzo i bez čekanja – kaže Silaški.
Slično mišljenje deli i Veselin Jovanović, penzioner, koji je prvi put prisustvovao jednoj ovakvoj akciji.
– Srećan sam što su rezultati dobri. Zdravlje je najvažnije, i ovakve akcije treba organizovati češće kako bi svi mogli da provere svoje stanje – poručio je Jovanović.
