DO KADA TREBA ČUVATI RAČUNE ZA KOMUNALIJE: ROK ZASTAREVA, ALI OPREZ JE KLJUČAN

RAČUNI I ZASTARELOST DUGOVA – PRAVILA KOJA TREBA ZNATI

Svako od nas se barem jednom zapitao koliko dugo treba čuvati račune za plaćene komunalne usluge. Odgovor na ovo pitanje leži u Zakonu o obligacionim odnosima, koji jasno definiše pravila o zastarevanju dugova za komunalije. Prema važećim propisima, dugovanja za komunalne usluge zastarevaju nakon 12 meseci, računajući od datuma kada je račun izdat.

Rok od godinu dana za potraživanja

To znači da, ako preduzeće za komunalne usluge ili drugi pružalac usluga nije podnelo tužbu protiv korisnika u roku od jedne godine, dug zastareva i korisnik se može pozvati na taj rok kako bi izbegao naplatu. Komunalna preduzeća imaju upravo tih 12 meseci da potražuju dugovanja, a ako korisnik sačuva račun ili dokaz o uplati, može dokazati da je dug podmiren.

Na šta se rok zastarevanja odnosi?

Dejan Gavrilović, predsednik udruženja “Efektiva”, koji se bavi zaštitom prava potrošača, pojasnio je da se ovaj rok odnosi na brojne usluge. „Jednogodišnji rok zastarevanja obuhvata sve komunalne usluge, poput struje, vode, telefona, kablovske, pa čak i parking servisa,“ naglašava Gavrilović. Ovaj rok ne važi samo za usluge javnih komunalnih preduzeća, već i za usluge privatnih kompanija, poput mobilnih i kablovskih operatera.

Foto: Dnevnik.rs

Zašto je važno čuvati račune?

Iako zakonski niste obavezni da čuvate račune i kopije uplatnica, Gavrilović savetuje potrošačima da ih ipak čuvaju najmanje godinu dana, kako bi izbegli moguće probleme. „Ako dođe do spora i korisnik nema sačuvanu uplatnicu, jedini dokaz u toj situaciji može biti evidencija trgovca, koja nije uvek pouzdana,“ upozorava Gavrilović. Greške u sistemima mogu dovesti do toga da se pojavi dug koji je već plaćen, a bez dokaza o uplati, potrošač može izgubiti spor ili morati ponovo da plati.

Šta je dovoljan dokaz o uplati?

Za sve one koji žele da budu sigurni, račun na kojem je jasno navedeno da nema prethodnih dugovanja može biti dovoljan dokaz da su obaveze za prethodni mesec podmirene. Dakle, ne morate čuvati svaku uplatnicu, već je dovoljno sačuvati račune koji potvrđuju da nema zaostalih dugovanja.

„Efektiva“ savetuje svim potrošačima da budu oprezni i da čuvaju dokaze o uplati do isteka roka zastarelosti, kako bi izbegli neprijatnosti i moguće pravne sporove.

 

 

Dnevnik

Related articles

PRODAVCI PRISILJENI NA SNIŽENJE CENA NAFTE: RAST ZALIHA U EVROPI MENJA TRŽIŠTE

Višak sirove nafte na evropskom tržištu, uzrokovan obnavljanjem proizvodnje u Libiji, naterao je mnoge prodavce da značajno snize cene kako bi ostali konkurentni. Prema analizama, proizvođači iz Azerbejdžana su smanjili svoju premiju na samo 1,55 dolara po barelu, što je najniži nivo zabeležen od aprila ove godine. OPEK smanjuje proizvodnju Prema podacima iz mesečnog izveštaja […]

HUMANITARNA TRKA ZA DECU BEZ RODITELjSKOG STARANjA Zajedničkim snagama za dečiji osmeh

Humanitarna „VPŠ Novosadska trka – trčim za dečiji osmeh” biće održana u subotu od 10 časova u Kameničkom parku. Manifestaciju, već deseti put, organizuju Atletski klub „Apatin” i Visoka poslovna škola strukovnih studija iz Novog Sada, a cilj je prikupljanje novca i odeće, obuće, igračaka, slatkiša i drugih stvari za decu bez roditeljskog staranja. Prijave […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *