Od 1. marta kilogram brašna, kako su se dogovorili predstavnici Ministarstva privrede i Poslovnog udruženja Žitounija, biće skuplji. Ova promena nastala je kao rezultat izmene Uredbe o ograničenju cena osnovnih životnih namirnica, a odnosi se na brašno tipa 400 i tipa 500.
KOLIKO ĆE KOŠTATI BRAŠNO?
Prema novim pravilima, cena kilograma brašna tipa 500 biće povećana sa 40,90 dinara na 50,90 dinara, dok će kilogram brašna tipa 400 poskupeti sa 45 dinara na 55 dinara. Ove cene će biti važeće do 31. avgusta, kada ističe važeća uredba, a kako je izjavio Zdravko Šajatović, direktor Poslovnog udruženja Žitounija, očekuje se da Vlada Srbije na prvoj sednici tokom ove sedmice prihvati predlog za izmenu.
“Novi proizvođački troškovi brašna dovešće do povećanja maloprodajnih cena, a mi se nadamo da će ovo povećanje biti privremeno i da će se situacija stabilizovati u narednim mesecima,” izjavio je Šajatović.
Takođe, prodavci širom Srbije do sada su se pridržavali odredbi iz uredbe, koja je omogućavala kupcima da u jednoj transakciji kupe najviše 5 kilograma brašna, kako tipa T-400, tako i T-500. Iako je bilo i slučajeva gde je kilogram brašna prodavan za 85 dinara, većina trgovaca držala se gornjih limita u skladu sa pravilnicima.
ZAKONSKE KAZNE I NADZOR
Za nepoštovanje Uredbe o ograničenju cena osnovnih životnih namirnica, zakonom su predviđene novčane kazne do 2.000.000 dinara, kao i zabrana poslovanja za pravna lica na period od 6 meseci do godinu dana. Ministarstva poljoprivrede i trgovine nadgledaju primenu uredbe, a trgovci su obavezni da u ponudi imaju brašno u pakovanjima od jednog kilograma po proizvođačkoj ceni.
“Zakon jasno propisuje da prodavci moraju ispoštovati cene koje ne prelaze 54,99 dinara za tip T-400 i 49,99 dinara za tip T-500, čime se štite i prava potrošača,” napomenuo je Šajatović.
PODACI O CENAMA I TROŠKOVIMA PROIZVODNJE
Prema njegovim rečima, cena žita porasla je za više od 20 procenata u poslednjih godinu dana, dok su troškovi radne snage udvostručeni. Takođe, od 1. aprila očekuje se da će cena električne energije porasti za 26,32 procenta, što će dodatno opteretiti mlinare i proizvođače brašna.
“Svi troškovi u lancu proizvodnje su porasli, a još uvek nismo dobili odobrenje za korekciju cene brašna, iako je Uredba o ograničenju cena doneta pre 18 meseci,” dodao je Šajatović.
ŽITOUNIJA ZAHTEVA DALJE KOREKCIJE CENA
Poslovno udruženje Žitounija je pre dvadeset dana zatražilo korekciju cena brašna, kako bi se izjednačili troškovi proizvodnje sa trenutnim tržišnim uslovima. Vlada Srbije nije prihvatila ovaj predlog krajem februara, ali se očekuje dalja rasprava o ovoj temi u narednom periodu.
“Iako se trudimo da cene ostanu pristupačne, jasno je da su troškovi proizvodnje u stalnom porastu, i potrebna su dalja prilagođavanja,” zaključio je Šajatović.