DOŽIVOTNI ZATVOR NIJE SMANJIO BROJ NAJTEŽIH ZLOČINA

BEOGRAD – Uprkos uvođenju doživotnog zatvora kao najstrože kazne u Srbiji, broj teških ubistava nastavlja da raste. Statistika pokazuje da je broj prijava za ovaj zločin povećan sa 60 u 2019. godini na čak 106 u 2023, što je izazvalo polemiku na savetovanju krivičara koje je nedavno održano na Zlatiboru.

Porast teških ubistava uprkos strožim kaznama

Na savetovanju, dr Dragana Kolarić, sudija Ustavnog suda Srbije i profesor Kriminalističko-policijskog univerziteta, ukazala je na zabrinjavajuće podatke o rastu broja prijava za teško ubistvo. Godine 2019, kada je doživotni zatvor uveden za teška ubistva i najteže oblike seksualnih krivičnih dela, zabeleženo je 60 prijava. Međutim, taj broj je nastavio da raste svake godine, sa 78 u 2020, 89 u 2021. i 94 u 2022. godini, dostigavši kulminaciju od 106 prijava u 2023. godini.

Stalno pooštravanje kazni, poput uvođenja doživotnog zatvora bez prava na uslovni otpust, nije donelo željene rezultate. Naprotiv, krivičnopravna represija ne sme biti svrha sama po sebi – istakla je dr Kolarić.

Kaznena politika kao korektiv

Iako se zakonodavac odlučuje za stroge kazne, sudovi često koriguju takvu politiku, koristeći široke zakonske okvire da bi izricali pravedne i primerene sankcije. Dr Kolarić je podvukla da samo izvesnost kazne, a ne njena strogost, može doprineti smanjenju zločina.

– Važno je da se primena kazni sprovodi dosledno i da se izbegavaju nerealna očekivanja od krivičnog prava. Neophodno je da kazna bude srazmerna težini krivičnog dela i krivici počinioca, a ne puko zadovoljenje javnog mnjenja – dodala je ona.

Predložene izmene Krivičnog zakonika

U planu su nove izmene Krivičnog zakonika, koje predlažu širenje kazne doživotnog zatvora na „obično” ubistvo, kao i na osnovne oblike silovanja i obljube nad nemoćnim licima ili decom. Međutim, dr Kolarić smatra da takva rešenja neće smanjiti broj zločina.

Pooštravanje kazni ne garantuje društveni mir. Umesto toga, dolazi do fenomena poznatog kao kazneni populizam, gde se stroge sankcije koriste kao sredstvo za smirivanje javnosti, ali bez stvarne preventivne vrednosti – upozorila je ona.

Foto: StockCake.com

Uticaj na sudsku praksu i medije

Profesorka je naglasila da je važno ne podleći pritiscima javnosti i medija, koji često doprinose širenju krivičnopravne represije. Tragični događaji, poput masovnih ubistava, izazivaju emotivne reakcije i zahtevaju oštre kazne, što dovodi do novih izmena zakonodavstva i prekomerne strogoće.

– Pritisci javnosti i medijska histerija mogu dovesti do neosnovanih izmena zakona, koje u krajnjem slučaju remete stabilnost pravnog sistema. Umesto toga, potrebno je da se pravosuđe oslanja na racionalne i izbalansirane pristupe u kažnjavanju – zaključila je dr Kolarić.

Česte izmene Krivičnog zakonika donele su određene nelogičnosti, kao što su iste minimalne kazne za različita dela, poput ubistva i silovanja. Takođe, uvođenje doživotnog zatvora za „obično” ubistvo može stvoriti probleme u sudskoj praksi.

 

 

 

Politika

Related articles

NAJVEĆA KINESKA PUSTINJA NASTALA PRE VIŠE OD 300.000 GODINA

Pustinja Taklimakan, najveća pustinja u Kini, možda postoji već više od 300.000 godina, prema najnovijim otkrićima kineskih naučnika. Ovo značajno otkriće je rezultat trećeg naučnog istraživanja u Sinđijangu, koje je donelo velika dostignuća u oblasti ekologije i geografije, rekao je Džang Juanming, šef Instituta za ekologiju i geografiju pri Kineskoj akademiji nauka. Taklimakan – pustinja […]

VELIKA PROMENA ZA KUPCE STANOVA U SRBIJI! EVO ŠTA SE MENJA

Kupovina nekretnine u Srbiji predstavlja ozbiljan finansijski poduhvat, a porez na prenos apsolutnih prava je jedna od ključnih stavki koju svaki kupac mora uzeti u obzir. Ovaj porez direktno utiče na ukupne troškove kupoprodaje, pa je neophodno detaljno razumeti njegovu primenu, visinu i mogućnosti oslobođenja. Šta je porez na prenos apsolutnih prava i na koga […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *