DREVNI METEORIT OTKRIVA TAJNE EVOLUCIJE: NAUČNICI OTKRIVAJU UTICAJ NA RANI ŽIVOT NA ZEMLJI

Pre više od 3,2 milijarde godina, Zemlju je pogodio gigantski meteorit koji je izazvao globalnu katastrofu veću od one koja je uništila dinosauruse, tvrde naučnici u najnovijoj studiji objavljenoj u časopisu “Proceedings of the National Academy of Sciences”. Ovaj drevni udar, 200 puta veći od meteorita koji je zbrisao dinosauruse, možda je imao ključnu ulogu u ranoj evoluciji života na Zemlji.

Foto: StockCake.com

Naučnici veruju da je ovaj meteorit, koji je udario tokom paleoarhejske ere, delovao kao “džinovska bomba za đubrivo“, obezbeđujući hranljive materije poput fosfora i gvožđa za rane oblike života, uključujući bakterije i arheje, jednoćelijske organizme koji su tada dominirali planetom.

Istraživanja sprovedena na severoistoku Južne Afrike, u regionu Barberton Greenstone Belt, otkrivaju dokaze o ovom sudaru. Prema rečima Nađe Drabon, vodećeg istraživača sa Univerziteta Harvard, život se brzo oporavio nakon udara, i ne samo to – zapravo je napredovao zahvaljujući novonastalim uslovima.

Foto: StockCake.com

Meteorit je, prema procenama naučnika, imao prečnik između 37 i 58 kilometara, bio bogat ugljenikom i fosforom, i izazvao je cunami koji je promenio morsko dno i preplavio obale. “Talas energije je bio toliko moćan da je atmosfera počela da ključa, a površina okeana se zagrevala do tačke ključanja,” objasnila je Drabon.

Iako je ova katastrofa donela ozbiljnu destrukciju, ona je takođe pružila povoljne uslove za mikroorganizme. Cunami je pomešao duboke vode bogate gvožđem sa plićim, omogućivši razvoj mikroba kojima je gvožđe bilo ključan izvor energije.

Andrew Knoll, koautor studije, ističe da je Zemlja tada bila daleko drugačije mesto, nalik “vodenom svetu”, sa vrlo malo kontinentalnih stena. Udarci meteorita, kao što je ovaj, oblikovali su ranu planetu i stvorili okruženje koje je omogućilo bujanje mikrobiološkog života.

Ova otkrića menjaju naše razumevanje istorije života na Zemlji i pokazuju da su drevni udarci meteorita možda igrali ključnu ulogu u oblikovanju ekosistema planete, obezbeđujući ključne hranljive materije za organizme koji su tada postojali.

 

 

Dnevnik

Related articles

KAKO PROMENA KLIME UTIČE NA POLJOPRIVREDU: SUŠA SVE ČEŠĆA, USEVE TUČE KRUPNIJI GRAD; NAJUGROŽENIJA JE PROIZVODNJA KUKURUZA

Paklena vrućina koja traje danima samo je još jedan dokaz da se planeta menja i globalno i lokalno. Suša, oluje, obilne padavine nisu jedine posledice; klimatske promene uzrokuju produženje dana, a masovno otapanje polarnog leda preoblikuje Zemlju, pokazale su najnovije analize. Suša i oluje visokog intenziteta očekuju se naredne decenije. Klimatske promene utiču na produženje […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *