Roditelji u Srbiji, već opterećeni visokim cenama školskih ekskurzija, sada će se suočiti sa još jednim izdatkom – hotelskim depozitom koji će morati da plate njihova deca prilikom boravka u hotelima. Ova nova stavka izazvala je negodovanje kod mnogih roditelja, iako neki smatraju da je to opravdano zbog zaštite imovine hotela.
Novi trošak za roditelje
Ekskurzije, bilo jednodnevne ili višednevne, postale su pravi luksuz za prosečni porodični budžet. Mnogi roditelji su već revoltirani visokim cenama, a sada su suočeni sa novim troškom – depozitom u slučaju štete koju deca mogu izazvati tokom boravka u hotelu. Iako ovaj depozit iznosi svega 500 dinara, mnogi roditelji smatraju da je to nepotreban i dodatni teret koji dolazi nakon već visokih cena aranžmana.

Bajina bašta naplaćuje sve što stigne, pa i depozit za eventualnu štetu
Majka jednog učenika osmog razreda iz Beograda ispričala je kako je bila šokirana kada je za trodnevnu ekskurziju do Bajine Bašte sa obilaskom Mećavnika i Mokre Gore morala da plati 26.300 dinara. U cenu aranžmana, koji je iznosio 23.059 dinara, uključena su dva noćenja sa punim pansionom, kao i dnevnica za nastavnike, lekare i vodiče. Međutim, dodatni trošak od 500 dinara po učeniku za hotelski depozit ostavio je mnoge roditelje zbunjene i nezadovoljne.
Jedna majka istakla je da je, nakon što su učenici boravili u hotelu od 25. do 27. septembra, grupa dečaka morala da plati za oštećenje zida u sobi, a njihov depozit nije vraćen. Besni roditelji smatraju da bi ovakvi troškovi trebalo da budu uračunati u cenu ekskurzije, posebno kada ona već dostiže visoke iznose.
Stav turističkih agencija
Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne organizacije turističkih agencija Juta, objasnio je da je ova praksa relativno nova u Srbiji, ali da se hoteli ugledaju na one u inostranstvu gde se depozit naplaćuje od 10 do 20 evra po sobi. Seničić ističe da su deca često sklona pravljenju štete u hotelima, što je jedan od glavnih razloga za uvođenje depozita. Ova mera, prema njegovim rečima, je način da hoteli zaštite svoju imovinu od eventualnih oštećenja.

“Deca umeju da polome krevete, vrata ili da oštete stvari u sobama,” kaže Seničić, dodajući da je praksa uvođenja depozita postala uobičajena u hotelima sa tri ili četiri zvezdice, posebno onima koji su ranije imali loša iskustva sa grupama dece.
Dnevnik