GRČKA UVODI NOVA PRAVILA ZA TURIZAM: BAZENI S MORSKOM VODOM USLED KLIMATSKIH PROMENA

Grčka, jedna od najposećenijih turističkih destinacija na svetu, suočava se sa sve većim izazovima u vezi sa održivim turizmom. U poslednjim godinama, klimatske promene i porast broja turista prisilili su vlasti na promene koje se tiču korisćenja vodnih resursa, a najnovija regulativa odnosi se upravo na bazene u hotelima.

Uprkos žalbama turista, Grčka mora pronaći rešenje kako bi se nosila sa prekomernim turizmom i njegovim uticajem na životnu sredinu, dok istovremeno nastoji da sačuva svoj prestiž kao turistička destinacija. Kako bi odgovorili na izazove klimatskih promena i smanjenja zaliha slatke vode, grčki hoteli mogli bi početi da koriste morsku vodu za punjenje bazena.

Klimatske promene i suše kao razlog za promene

Zemlja je u poslednje dve godine bila pogođena sušama, koje su ozbiljno ugrozile vodne rezerve tokom letnjih meseci, kada je turistička sezona u punom jeku. Grčki ministar turizma, Elena Rapti, naglasila je da je cilj novog zakona očuvanje vodnih resursa, kao i ublažavanje negativnih efekata klimatskih promena. Planirano je da se omogući korišćenje morske vode za punjenje bazena u privatnim hotelima, čime bi se smanjila potrošnja slatke vode, koja postaje sve manje dostupna.

Zakon koji reguliše korišćenje morske vode

Zamenica ministra turizma izjavila je da će novi nacrt zakona omogućiti eksplozivnu upotrebu morske vode u privatnim bazenima. “Ovaj nacrt zakona reguliše okvir za ekstrakciju i pumpanje morske vode za bazene. Fokus je na očuvanju vodnih resursa,” rekla je Rapti. Ova promena dolazi u trenutku kada je vodna kriza postala ozbiljan problem za Grčku, posebno na popularnim turističkim lokacijama.

Prekomerni turizam i protesti lokalnog stanovništva

Grčka je ove godine zabeležila rekordnih 33 miliona stranih turista, što je dodatno opteretilo kapacitete zemlje. Porast broja posetilaca izazvao je proteste na nekoliko grčkih ostrva, gde lokalni stanovnici traže održiviji pristup turizmu. Na popularnim destinacijama poput Santorinija i Mikonosa tokom leta održani su protesti zbog prekomerne gradnje i štete koju turizam nanosi prirodnim resursima.

Povećana opasnost od požara

Pored prekomernog turizma, Grčka se suočava i sa ekstremnim vremenskim uslovima. Požari i visoke temperature postali su redovan problem tokom leta. Prošle godine, tri grčka ostrva – Sifnos, Serifos i Folegandros – našla su se među sedam najugroženijih lokacija evropske baštine. Prema organizaciji Europa Nostra, ove destinacije su pod pretnjom gubitka svog autentičnog karaktera zbog prekomernog razvoja turizma.

Ostrvima preti gubitak identiteta

Izveštaj ove organizacije ukazuje da turistička gradnja preti da zaseni prirodne lepotu ostrva i njihov autentičan karakter, što može dugoročno ugroziti kulturno nasleđe. Stručnjaci upozoravaju da bi ovakva dinamika mogla imati ozbiljne posledice po turistički identitet Grčke, koji je do sada bio temelj uspeha ove zemlje kao destinacije.

 

 

 

 

Dnevnik

Related articles

SUBVENCIJE ZA BICIKLE U NOVOM SADU Prijave za izbor udruženja do 27. marta

NOVI SAD: Javni konkurs koji je raspisala Gradska uprava za zaštitu životne sredine, za izbor udruženja koje će realizovati programsku aktivnost pružanja podrške za nabavku bicikla kao ekološki prihvatljivog transporta na teritoriji Novog Sada za 2024. otvoren je do 27. marta. Cilj ovog konkursa koji je raspisan 7. marta je povećanja broja biciklista na ulicama […]

OPEK PLUS NAJAVIO POSTEPENO POVEĆANJE PROIZVODNJE NAFTE OD APRILA

Globalno tržište nafte uskoro bi moglo da doživi promene, jer je naftni kartel OPEK plus potvrdio da će od 1. aprila postepeno povećavati proizvodnju. Ova odluka dolazi nakon onlajn sastanka osam zemalja članica, koje su analizirale trenutnu situaciju na tržištu i odlučile da fazu ograničenja proizvodnje polako ukinu. POSTEPENO UKIDANJE OGRANIČENJA Prema informacijama koje prenosi […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *