Istraživanje sprovedeno na miševima pokazalo je da hormoni štitne žlezde imaju mnogo veći uticaj na mozak nego što se ranije mislilo. Ovi hormoni, koji su odavno poznati po svojoj ulozi u regulaciji metabolizma, telesne temperature i otkucaja srca, sada su dovedeni u vezu sa direktnim uticajem na moždane funkcije. Naučnici su otkrili da oni menjaju moždane krugove i podstiču ponašanje usmereno ka istraživanju i preživljavanju.
Štitna žlezda menja ponašanje
U ovom istraživanju, sprovedenom na Harvard Medical School, eksperimenti su pokazali da hormoni štitnjače menjaju kako mozak funkcioniše, prilagođavajući ga potrebama životinja u određenim periodima života. Tokom određenih godišnjih doba, kada je potrebno pronaći partnera ili skupiti resurse, mozak i telo rade zajedno da bi proizveli ponašanje neophodno za opstanak.
Ključni hormon tiroksin (T4) i trijodtironin (T3), koji se sintetišu u štitnjači, igraju centralnu ulogu u ovim procesima. Oni su pod kontrolom tireotropnog hormona (TSH) koji reguliše njihovo oslobađanje.
Depresija i hormoni
Ono što je posebno zanimljivo jeste veza između niskih nivoa hormona štitnjače i depresivnih stanja. Nedostatak hormona može da smanji želju za istraživanjem i socijalnom interakcijom, što su neki od simptoma depresije. S druge strane, prekomerni nivo ovih hormona može izazvati manična stanja, praćena prekomernom energijom i potrebom za istraživanjem.
Ovi rezultati otvaraju novo poglavlje u razumevanju kako disbalans u radu štitne žlezde može dovesti do psihijatrijskih poremećaja i kako tretiranje tih stanja može uključivati fokus na hormonalnu ravnotežu.
Hormoni važni za trudnice
Još jedan ključni aspekt delovanja hormona štitnjače jeste njihova uloga u održavanju trudnoće. Normalan nivo hormona omogućava pravilno funkcionisanje reproduktivnih organa, a hormoni poput kalcitonina, pomažu u regulaciji nivoa kalcijuma u krvi. Iako je njegov efekat na metabolizam kostiju slabiji u poređenju sa drugim hormonima, njegova uloga u očuvanju trudnoće je neupitna.
U normalnim uslovima, stanje pravilne funkcije štitne žlezde, poznato kao eutireoza, od suštinskog je značaja za fizičko i mentalno zdravlje. Disbalans može imati ozbiljne posledice ne samo na metabolizam, već i na emocionalno stanje i ponašanje osobe.
Zato je od izuzetne važnosti redovno kontrolisanje nivoa hormona štitnjače, jer oni igraju presudnu ulogu ne samo u metabolizmu, već i u našem mentalnom zdravlju i emotivnoj stabilnosti.