Voda – Najvažniji Molekul u Telu
Voda je bez sumnje najzastupljeniji molekul u telima ljudi, čineći oko 60 odsto našeg tela. Njene mnogobrojne funkcije su odavno poznate, uključujući sposobnost rastvaranja raznih supstanci i kao sredstvo za snižavanje povećanja temperature oslobođene metabolizmom. Visoka specifična toplota vode omogućava joj da apsorbuje velike količine toplote bez značajne promene sopstvene temperature, štiteći tako žive ćelije od velikih temperaturnih promena.
Biološki Značaj Vode
Tokom evolucije, razvijeni su čvrsti kontrolni mehanizmi za preciznu kontrolu ravnoteže tečnosti, što ukazuje na njen biološki značaj. Kad se uzmu u obzir mnogobrojne biološke funkcije vode, kao i činjenica da je ona glavni sastojak ljudskog tela, iznenađuje činjenica da se voda često ignoriše kao hranljiva materija. Većina udžbenika fiziologije smatra proteine, ugljene hidrate i masti glavnim izvorima energije, ali ako se uzme u obzir količina vode u telu, postaje jasno da je voda suštinski makronutricioni faktor.
Pitanje da li pijemo dovoljno vode za održanje zdravlja na optimumu, predmet je spora decenijama. Prva naučna preporuka o potrebi za vodom proizišla je iz grube kalkulacije američke Nacionalne akademije nauka 1945. godine. Preporuka je bila da prosečna ishrana muškaraca uključuje konzumiranje oko 2.500 kilokalorija hrane dnevno i uz to jedan mililitar vode po kilokaloriji, što je jednako dnevnoj potrebi vode od dva i po litra.
Stvarne Potrebe za Vodom
Da bi se u potpunosti razumelo koliko je vode potrebno telu svakog dana, nedavno je jedan međunarodni konzorcijum pratio unos i gubitak vode kod više hiljada ljudi. Otkriveno je da će tipičnom sredovečnom muškarcu u SAD ili Evropi, biti potrebno oko 1,5-1,8 litara vode dnevno, a tipičnoj ženi oko 1,3-1,4 litra.
Nedovoljna hidratacija tela povezana je sa hroničnim bolestima, poput pojave kamena u mokraćnom sistemu, s infekcijama, rakom mokraćne bešike i debelog creva. Akutna blaga dehidracija izaziva nepovoljne efekte na kardiovaskularnu funkciju, smanjujući zapreminu plazme i povećavajući udarni volumen srca. Dehidracija takođe smanjuje protok krvi i znojenje kože, ugrožavajući termoregulaciju i povećavajući temperaturu tela.
Dugoročni Efekti Nedostatka Vode
Dugoročni efekti nedostatka vode nikada nisu detaljno opisani. Eksperimenti dehidracije iz 1944. pokazali su da posle tri dana bez vode, dolazi do smanjenja izlučene mokraće, gubitka glasa, bledila lica i plavih usana. Videlo se da je moguće preživeti tri ili četiri dana bez vode, samo ako je spoljašnja temperatura optimalna.
Preporuke o Količini
Prema najnovijim preporukama, adekvatni unos vode varira od 0,7 l/d kod odojčadi do 3,7 l/d kod odraslih muškaraca, a 2,7 l/d kod žena. Evropska unija je objavila stručna mišljenja o adekvatnom unosu vode, sa preporukama koje variraju u skladu sa uzrastom i polom, uzimajući u obzir umerene klimatske uslove i nivo fizičke aktivnosti.