Novo istraživanje nezavisnih konsultanata kompanije Smithers pokazuje da izrada etiketa na zahtev može uštedeti evropskim preduzećima značajnu energiju, smanjiti masivni otpad i otpad od mastila i učiniti postupak etiketiranja daleko efikasnijim i održivijim.
Ako bi se evropska preduzeća preusmerila na korišćenje inkdžet etiketiranja na zahtev svake godine bi se mogle postići uštede energije od 28,7 miliona kWh1, što je ekvivalentno osvetljenju 95.960 domova i jednako smanjenju od 6,7 miliona tona CO2. Inkdžet štampa na zahtev takođe može eliminisati 180 miliona kvadratnih metara otpada od etiketa, što je ekvivalentno pokrivanje 25.264 fudbalskih terena, a smanjiće se i otpad od mastila za procenjenih 619 tona, što je ekvivalentno težini koju imaju 41 autobusa na dva sprata.
Smithers je preduzeo istraživanje kako bi uporedio i procenio održivost različitih procesa štampe i kako ih brendovi mogu primeniti da bi pomogli u postizanju svojih ciljeva održivosti. Analizirana su preduzeća koja koriste niz komercijalnih procesa termalnih transfera i internih inkdžet štampanja u boji i izračunat je uticaj na održivost od zaliha etiketa do primene u 5 ključnih kategorija: energija, otpad, potrošni materijal, skladištenje i transport i obloge za odlepljivanje.
Zaključak studije je da da bi korišćenje inkdžet tehnologije za štampanje etiketa u sopstvenom pogonu moglo imati velike komercijalne i operativne koristi, ali takođe i vidljive ekološke koristi, uključujući značajno smanjenje energije, otpada i potrošnog materijala, što bi moglo pomoći kompanijama
Izvor: personalmag.rs