TOKIO: Najmanje devet osoba je povređeno u zemljotresu jačine 6,6 stepeni Rihterove skale koji je kasno u sredu pogodio široko područje zapadnog Japana, a nije bilo upozorenja na cunami, prenose jutros japanski mediji.
Zemljotres u 23.14 časova po lokalnom vremenu najjače se osetio u prefekturama Ehime i Koči u regionu Šikoku.
Zvaničnici kažu da je potres bio nešto slabiji od 6 na japanskoj seizmičkoj skali od nula do sedam, što ga čini najjačim zemljotresom u ovoj oblasti od kada je 1996. uveden trenutni sistem merenja, prema Japanskoj meteorološkoj agenciji, prenosi Kjodo.
Prema lokalnim vlastima i vatrogasnim službama, šest osoba u prefekturi Ehime i jedna osoba u prefekturi Koči zadobile su lakše povrede, dok su dve povređene u prefekturi Oita u regionu Kjušu, na jugozapadu Japana.
Železnica je saopštila da su usluge brzih vozova na nekim linijama jutros otkazane.
U Sukumu su 23 osobe privremeno evakuisane, dok je snabdevanje vodom u gradu poremećeno zbog pucanja cevi na mnogim lokacijama.
Nuklearne elektrane u okruženju su stabilne i nisu prijavljeni nikakvi veći problemi.
Vlasti su pozvale na oprez, navodeći da će region verovatno pogoditi još potresa tokom naredne sedmice, prenosi japanski javni servis NHK.
Jak zemljotres jačine 6,3 stepeni pogodio je južni Japan juče u 16.14 sati, a epicentar zemljotresa bio je kanal Bungo, moreuz koji razdvaja japanska ostrva Kjušu i Šikoku.
Zemljotres je registrovan na dubini od 26 kilometara, 17 kilometara od Uvajime.
U istoj oblasti, samo desetak minuta kasnije, registrovan je još jedan zemljotres jačine 4,3 stepena, a potom još nekoliko slabijih, objavljeno je na sajtu Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra (EMSC).
Nigerija je vodeća ekonomska sila Afrike, sa procenjenim BDP-om od 477 milijardi dolara u 2022. godini. Kao najmnogoljudnija zemlja na kontinentu, Nigerija se izdvaja svojom raznovrsnom ekonomijom, naročito u sektorima nafte i gasa. Predviđa se da će njen BDP do 2028. godine porasti na 915 milijardi dolara, dodatno povećavajući razliku između nje i Egipta. Egipat […]
Svetkovina slave predstavlja jedan od najstarijih narodnih običaja na ovim prostorima i ima poseban značaj za srpski narod, kao proslava zaštitnika doma i porodice. Upravo kod Srba ova tradicija je najduže očuvana među Slovenima i uspešno je prenesena kroz hrišćanstvo do današnjih dana. Istorijski posmatrano, slava predstavlja hristijanizovani oblik starog slovenskog praznika koji je bio […]