Naučnici iz Japanske agencije za svemirska istraživanja (JAXA) otkrili su da vetrovi na Veneri dostižu impresivne brzine i da njihova jačina zavisi od geografske širine. Prema njihovim podacima, najjači vetrovi, brzine čak 90 metara u sekundi, javljaju se iznad ekvatora, na visini od 45 do 60 kilometara. Ovi vetrovi su oko deset puta brži od rotacije Venere.
Sloj oblaka nosi tajnu vidljivosti Venere
Vetrovi na Veneri nose gust sloj oblaka, debeo oko 20 kilometara, koji reflektuje sunčevu svetlost. Zbog toga je Venera vidljiva sa Zemlje, posebno tokom rane zore i kasne večeri. Iako je prisustvo jakih vetrova u atmosferi Venere bilo poznato, do sada se verovalo da je njihova snaga ujednačena. Međutim, japanski naučnici su dokazali da vetrovi slabe kako se približavaju polovima, što otvara nove puteve za razumevanje fenomena vetra na ovoj planeti.
Sonda “Akacuki” otkriva tajne Venere
Podaci o Venerinim vetrovima dobijeni su zahvaljujući sondi “Akacuki”, koja orbitira oko planete još od 2015. godine. Iako je prvobitni pokušaj ulaska u orbitu Venere bio neuspešan, sonda je spašena i kasnije uspešno postavljena u orbitu. Danas, “Akacuki” pravi pun krug oko Venere za 13 dana i 14 sati, a njena orbita varira između 550 i 300.000 kilometara udaljenosti od planete.
Misija sonde “Akacuki”
“Akacuki” je prva japanska sonda koja proučava Veneru, sa posebnim fokusom na njenu gustu atmosferu koja je pretežno sastavljena od ugljen-dioksida. Naučnici se nadaju da će ova misija otkriti mehanizme formiranja velikih oblaka sumporne kiseline i oluja koje haraju planetom. Sonda je opremljena sa šest uređaja za snimanje, uključujući pet kamera koje pokrivaju ceo spektar svetlosti, od infracrvenog do ultraljubičastog.
Ova ambiciozna misija, koja je koštala preko 200 miliona dolara, predstavlja ključan korak ka razumevanju dinamične atmosfere Venere i njenih vremenskih fenomena.