JAPAN OSTAO PRI SMRTNOJ KAZNI: APELI PRAVNIKA ODBIJENI

Japanska vlada odlučna da zadrži smrtnu kaznu uprkos međunarodnim pritiscima

TOKIO – Japanska vlada danas je odbacila predlog o ukidanju smrtne kazne, ignorisavši apel domaćih pravnih stručnjaka i rastuće pritiske međunarodne zajednice, preneo je Kjodo.

„Vlada smatra da nije prikladno ukinuti smrtnu kaznu. Ova kazna je neizbežna za one koji su počinili izuzetno teške i strašne zločine,” izjavio je glavni sekretar kabineta Jošimasa Hajaši na konferenciji za novinare.

Slučaj Ivao Hakamate

Dan ranije, komisija sastavljena od 16 članova, uključujući bivše tužioce, policajce i akademike, predložila je kabinetu i parlamentu osnivanje nezavisnog tela koje bi razmatralo zadržavanje ili ukidanje smrtne kazne. Komisija se posebno osvrnula na slučaj Ivao Hakamate (88), koji je nakon skoro pola veka provedenog u zatvoru, oslobođen u novom suđenju za četvorostruko ubistvo iz 1966. godine. Njegov slučaj pokrenuo je pitanja o mogućim greškama u pravosudnom sistemu Japana.

Pritisak G-7 i Evropske unije

Japan i Sjedinjene Američke Države ostaju jedine države među članicama Grupe sedam (G-7) koje i dalje sprovode smrtnu kaznu. U međuvremenu, Evropska unija, koja zabranjuje pridruživanje zemljama sa smrtnom kaznom, pozvala je Japan da preispita svoj stav o ovom pitanju.

Na globalnom nivou, 144 zemlje su do kraja 2023. ukinule smrtnu kaznu u zakonu ili praksi, prema podacima organizacije za ljudska prava Amnesti internešenel. I ova organizacija pridružila se pozivima da Japan konačno ukine smrtnu kaznu, priključujući se većinskom stavu međunarodne zajednice.

 

 

 

Dnevnik

Related articles

BOLJA BUDUĆNOST ZA TRUDNICE I PORODILJE: NOVI PROJEKAT UNICEFA I MINISTARSTVA ZDRAVLJA

Unicef, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja Srbije, pokrenuo je dvogodišnji projekat pod nazivom „Ti i ja od prvog trenutka”, uz podršku globalne inicijative „MSD za majke”. Ovaj projekat ima za cilj unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite za trudnice i porodilje u Srbiji, sa posebnim fokusom na trudnice koje se suočavaju s povećanim rizicima. Inovacije u pristupu […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *