Regrutacija i obuka: Šta čeka studente i mlade muškarce?
Vojni rok u Srbiji postaje sve bliža realnost, a prema najavama, trajao bi 75 dana, od čega bi 60 dana bilo posvećeno obuci, dok bi 15 dana bilo rezervisano za vežbe. Obuka bi bila obavezna za muškarce, dok bi ženama bila omogućena dobrovoljna prijava.
Prve generacije novih regruta mogle bi se naći u kasarnama već za godinu dana, dok bi IT stručnjaci mogli biti angažovani u Vojnotehničkom institutu. Konačnu odluku o uvođenju vojnog roka očekujemo u narednih 20-30 dana.
Odluka uskoro
Prilikom posete Podrinju, predsednik Srbije Aleksandar Vučić otkrio je da je tema vraćanja obaveznog vojnog roka već bila predmet mnogih razgovora, ali da se čeka još nekoliko ključnih procena. “Razgovarali smo o vraćanju vojnog roka i verovatno ćemo doneti tu odluku,” izjavio je Vučić, dodajući da će sve biti jasnije tokom rasprave o budžetu za 2025. godinu.
Jedna od ključnih tema o kojoj se nije mnogo govorilo odnosi se na mlade ljude, posebno u kontekstu borbe za njihov ostanak u Srbiji. Vučić je naglasio da bi vojni rok od 75 dana mogao biti minimum koji svaki građanin može pružiti svojoj zemlji, ali da bi se trebalo razmotriti kako sprečiti odlazak mladih zbog kratke obuke.
Kako će izgledati služenje za studente?
Jedno od ključnih pitanja odnosi se na studente i njihov status tokom vojnog roka. Prema ranijim predlozima, vojni rok bi bio obavezan za sve muškarce do 30. godine, ali postoji mogućnost da se granica spusti na 27 godina. Takođe, postavlja se pitanje da li će regruti moći da biraju vreme kada će služiti vojni rok, zavisno od studija i drugih obaveza.
Prethodni predlozi predviđali su da mladi mogu odložiti vojni rok do završetka fakulteta, što bi značilo da bi neki išli u vojsku sa 18 godina, dok bi drugi mogli da odsluže rok sa 26-27 godina.
Gde će se služiti vojni rok?
Još uvek nema konkretnih informacija o tome gde će tačno regruti služiti vojni rok. Iako se pretpostavlja da će kasarne biti prilagođene, ne zna se da li će sve vojne objekte u Srbiji koristiti regruti ili samo određene kasarne. Opcija da se vojni rok služi u sopstvenom gradu mogla bi smanjiti troškove prevoza, a i sama obuka bila bi jednostavnija za regrute.
Slobodni vikendi i plata
Još jedno pitanje koje se razmatra odnosi se na slobodne vikende. Postoje različite opcije, uključujući da regruti dobijaju slobodne vikende ili da im bude dozvoljeno odsustvo samo jednom ili dva puta tokom trajanja vojnog roka.
Što se tiče plaćanja, Vučić je najavio da će svi regruti dobiti novčanu nadoknadu. Trenutno, vojnici koji dobrovoljno služe vojni rok dobijaju 46.000 dinara mesečno, pa se očekuje da će budući regruti dobiti sličnu kompenzaciju.
Civilno služenje i kazne
Civilno služenje vojnog roka takođe je u planu, ali se još uvek razmatra kako će to izgledati. IT stručnjaci i oni koji ne žele oružje mogli bi biti angažovani u naučnim institutima i tehnološkim centrima.
Ostaje otvoreno pitanje o sankcijama za one koji odbiju služenje vojnog roka. Prema Ustavu, regruti imaju pravo na prigovor savesti, ali će biti zanimljivo videti kakve bi kazne čekale one koji se ne odazovu pozivu.