Evropska unija već sada priprema smernice za buduću agrarnu politiku, koja će igrati presudnu ulogu u osiguravanju prehrambene sigurnosti nakon 2027. godine. Ministri poljoprivrede svih 27 država članica EU nedavno su jednoglasno usvojili niz zaključaka o Zajedničkoj poljoprivrednoj politici (ZPP). Fokus će biti na konkurentnijoj, ekološki odgovornijoj poljoprivredi, otpornijoj na krize koje sve češće pogađaju sektor.
Direktna podrška poljoprivrednicima i zelena tranzicija
S obzirom na sve veće izazove u prehrambenom lancu, zaključeno je da je neophodno zadržati direktna plaćanja poljoprivrednicima kako bi se osigurala stabilnost njihovih prihoda. Ova plaćanja biće uvezana sa podsticajima za doprinos zelenoj tranziciji, što podrazumeva prelazak na održivije metode proizvodnje. Savet EU naglasio je i da je ruralni razvoj ključan za unapređenje poljoprivredne politike, omogućavajući razvoj nerazvijenih regiona i osnaživanje malih farmi.
Osim toga, naglašena je potreba za pravednijom raspodelom dodatne vrednosti u prehrambenom lancu. Veća transparentnost i fer naknade su ključni kako bi svi regioni unutar EU postali ekonomski konkurentni.
Smene generacija i uloga žena u poljoprivredi
Jedan od ozbiljnih problema koje EU mora da reši jeste starenje poljoprivredne populacije. Veća podrška mladim farmerima, ali i ženama koje žele da se uključe u sektor, predstavlja osnovu za privlačenje novih generacija. Cilj je učiniti poljoprivredu atraktivnijom profesijom kroz olakšane uslove za ulazak u sektor, kao i povećanje investicija u edukaciju i inovacije.
Prilagođavanje klimatskim promenama i efikasniji sistem podrške
Suočena sa izazovima poput sve češćih ekstremnih vremenskih nepogoda, širenja bolesti kod životinja i biljnih štetočina, evropska poljoprivreda mora postati otpornija. Savet EU istakao je potrebu za bržim i jednostavnijim procedurama podrške u vanrednim situacijama. Mere prilagođavanja klimatskim promenama i prelazak na održivije prakse smatraju se ključnim za dugoročnu stabilnost sektora.
Takođe, sistem praćenja i raspodele novca iz zajedničkog budžeta biće reformisan kako bi postao transparentniji i jednostavniji, bez povećanja broja provera na terenu, što je bio čest predmet kritike u prošlosti.
Značaj inovacija i istraživanja
Inovacije i istraživanja prepoznati su kao stubovi buduće poljoprivredne politike. Prelazak na poljoprivredu zasnovanu na znanju omogućiće proizvodnju zdrave i pristupačne hrane za sve građane EU, uz očuvanje prirodnih resursa i povećanje produktivnosti. Savet EU pozvao je novu Evropsku komisiju da ove prioritete ugradi u svoje zakonodavne predloge za period nakon 2027. godine.
Evropska unija jasno stavlja do znanja da budućnost poljoprivrede zavisi od održivosti, inovacija i generacijskih promena, što će omogućiti sigurnu i stabilnu prehranu za sve njene građane.