Kavijar, nekadašnja zamena za meso, danas je sinonim za luksuz, ali njegovo poreklo i tradicija idu daleko u prošlost. Prema zapisima filozofa Aristotela, kavijar i jesetra su na grčkim gozbama još u četvrtom veku pre nove ere dočekivani s trubama i cvećem. Kroz vekove, ova delikatesna hrana postala je simbol moći i prestiža, sa posebnim mestom u elitnoj ishrani.
Istorija kavijara
Iako su Grci i Rimljani pekli velike ribe poput jesetre, prvi slani kavijar nastao je u drevnoj Persiji. Persijanci su verovali u lekovita svojstva kavijara, a naziv “kavijar” potiče od persijske reči koja znači “kolač moći”. Međutim, kavijar kakav poznajemo danas pojavljuje se tek kasnije, u srednjem veku, kada je postao popularan u okolini Kaspijskog mora.
U 1324. godini, engleski kralj Edvard Drugi proglasio je jesetru za “kraljevsku ribu”, rezervisanu isključivo za monarhiju. Ova tradicija se zadržala i danas, te svaka divlja jesetra pronađena na obali Ujedinjenog Kraljevstva pripada monarhu. Francuska elita je takođe zavolela kavijar, a njegov status simbola luksuza se učvrstio u krugovima aristokratije.
Proizvodnja kavijara, koja je započela zbog kraljevskih potreba, razvila se posebno u Rusiji. Ruska aristokratija je bila veliki obožavalac ovog delikatesa, a za vreme Revolucije 1917. godine, ruska elita je emigrirala, noseći sa sobom tradiciju konzumiranja kavijara, prvenstveno u Francusku, gde je postao još popularniji.
Kako je kavijar postajao sve traženiji, jesetra je bila prekomerno eksploatisana, pa je sredinom 20. veka počeo uzgoj ove ribe. Do kraja 20. veka, kavijar iz uzgojene ribe uspešno je plasiran na tržište, čuvajući kvalitet i istovremeno štiteći vrstu od izumiranja.
Proces pravljenja kavijara
Pravljenje kavijara je delikatna i precizna veština. Nakon hvatanja ribe, ikra jesetre se vadi i stavlja u sterilne uslove, a zatim potapa u veoma hladan slani rastvor. Proces se odvija na temperaturama nižim od 10°C, kako bi se sačuvala svežina ikre. Nakon ceđenja, kavijar se pakuje u staklene ili metalne posude, a nizak sadržaj soli je ključan za očuvanje kvaliteta.
Najkvalitetniji je crni beluga kavijar, dobijen od krupne ikre jesetre iz Kaspijskog mora. Postoje i drugi oblici kavijara, kao što je onaj od lososa, koji ima crvenkastu boju, i kavijar od pastrmke, koji je manje luksuzan, ali cenjen u gastronomiji.

Kako servirati kavijar
Kavijar se obično servira na ledu u kristalnim ili porcelanskim posudama. Uzima se kašičicom od sedefa ili drveta, jer metal može promeniti ukus. Najbolje ga je konzumirati uz hladnu votku, suvi šampanjac ili belo vino, dok je preporuka da se izbegavaju vina s jakim aromama, koja bi nadjačala delikatnost kavijara.
Uz kavijar se često služi tost ili običan hleb s neslanim puterom, a savetuje se da ga ne kombinujete s jelima koja bi umanjila njegov specifičan ukus.
Danas je kavijar proizvod sofisticirane tehnologije, sa posebnim mestom u gastronomiji širom sveta. Iako je nekada bio zamena za meso, danas je luksuzna namirnica koja simbolizuje prestiž i bogatstvo. Uz strogo kontrolisan proces proizvodnje i očuvanje vrste, kavijar ostaje večni simbol luksuza, dostupan samo odabranima.