Hraniteljske Porodice u Srbiji
Trenutno u Srbiji oko 6.000 dece živi u hraniteljskim porodicama, dok je 400 smešteno u “Zvečanskoj”. U Beogradu, 300 dece čeka na hraniteljsku porodicu, prema rečima Ane Simić iz Centra za porodični smeštaj. Direktor Centra za zaštitu odojčadi, dece i omladine, Zoran Milačić, ističe da je biološka porodica najbolje mesto za odrastanje i da je cilj što brži izlazak deteta iz ustanove.
U “Zvečanskoj” nisu deca koja su ostavljena, već ona koja trenutno ili trajno ne mogu da žive u svojoj porodici. Stručni radnici se trude da im pruže adekvatnu podršku. Milačić naglašava da bi, bez hraniteljstva, broj dece u ustanovama verovatno bio mnogo veći.
Nedostatak popularizacije hraniteljstva
Jedan od problema je nedostatak popularizacije hraniteljstva i edukacije javnosti o njegovom značaju. Važno je da hranitelji budu prihvaćeni i podržani od strane društva. Zarada za rad hranitelja je ispod minimalne, oko 31.000 dinara, što znači da se hranitelji ne mogu obogatiti, ali je važno humanitarni rad i želja da se deci pomogne.
Simićeva dodaje da se sistem socijalne zaštite trudi da dete zadrži u biološkoj porodici jer je ona najbolje mesto za odrastanje. Cilj je da dete što pre izađe iz ustanove, i da mu se pruži podrška na emotivnom i svakom drugom planu kako bi bilo sposobno za samostalan život.

Podrška seci koja izlaze iz sistema
Deca koja izlaze iz sistema socijalne zaštite dobijaju od Grada Beograda novčanu nadoknadu u iznosu jedne mesečne plate, trenutno između 105 i 107 hiljada dinara mesečno, u trajanju od godinu dana. Grad Beograd takođe pruža podršku stanovanja deci uz podršku, kroz šest stanova na Čukaričkoj padini, gde deca mogu besplatno da stanuju uz obavezu plaćanja računa za struju, komunalne usluge i hranu, u trajanju do dve godine.
Milačić se nada da će radovi u “Zvečanskoj” biti završeni do kraja februara naredne godine, uz poštovanje svih rokova. Formalno, nije obaveza ustanove, ali se trude da obezbede posao korisnicima.