Koliko je prosečan iznos poreza na imovinu? Iz godine u godinu se menja, ali ne sme da bude viši od ovog procenta

Grad Beograd prošle godine nije produžio odluku o maksimalnom uvećanju poreza za pet odsto, što je omogućilo poreznicima da obračunaju ranije povećanje osnovice. Ovih dana na adrese građana stižu rešenja o godišnjem porezu na imovinu. Za razliku od prethodne godine, kada obveznici nisu uočili povećanje cene ovog “nameta”, ove godine mnogima je ta godišnja obaveza ipak uvećana, iako grad Beograd nije objavio prosečnu cenu kvadratnog metra nepokretnosti na svojoj teritoriji.

Primeri povećanja poreza uključuju stan od 76 kvadrata u strogom centru Beograda, gde je ovogodišnji porez viši za oko 1.800 dinara nego prošle godine, što predstavlja povećanje od devet procenata. U naselju Braće Jerković porez na nepokretnost od 49,5 kvadrata je sada viši za oko 530 dinara, odnosno osam procenata. Žitelji Banovog brda su se takođe žalili na povećanje poreza od deset odsto, dok sugrađani sa Vračara beleže povećanje od pet procenata.

U Sekretarijatu za javne prihode su objasnili da povećanja mogu biti različita, zavisno od ograničenja u povećanju poreza u prethodne dve godine. Pošto prošle godine nije bilo odluke o prosečnoj ceni kvadrata, poreska osnovica se obračunavala po istim cenama kao i prethodne godine, što je rezultiralo punim iznosom poreza na prošlogodišnju osnovicu.

Nikola Jovanović, direktor Centra za lokalnu samoupravu (CLS), ističe da je problem u tome što gradske vlasti nisu donele odluku o ograničavanju uvećanja poreza na imovinu za ovu godinu, što je dovelo do većih iznosa poreza za mnoge stanovnike Beograda. On naglašava da CLS zahteva od gradskih vlasti da donesu odluku o ograničavanju uvećanja poreza na imovinu na maksimum od pet odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Foto: Freepik.com

U odluci grada Beograda o visini stope poreza na imovinu za 2023. godinu piše da porez na imovinu za nepokretnost obveznika može biti utvrđen u iznosu do pet odsto uvećan u odnosu na obavezu za 2022. godinu. Takođe, prošle godine nije usvojena odluka o prosečnoj ceni kvadrata, što je po zakonu trebalo da se uradi do 30. novembra. Zbog toga se cene računaju kao one iz prethodne godine.

 

 

 

Biznis Blic, Politika

Related articles

KOMPANIJE SE UTRKUJU DA ZADRŽE AI STRUČNJAKE: PLATE, BONUSI I PRIVILEGIJE ZA NAJBOLJE RADNIKE

Kako globalna potražnja za veštačkom inteligencijom (AI) raste, kompanije ulažu sve veće resurse da bi privukle i zadržale stručnjake u ovoj oblasti. AI inženjeri postali su ključni stub tehnološkog napretka, a njihove plate i bonusi sve više privlače pažnju javnosti. Primer kompanije Microsoft otkriva koliko su ovi stručnjaci vredni. Interni dokumenti, do kojih su došli […]

VIŠE OD 3.000 FALSIFIKATA GODIŠNjE Ove novčanice su FALSIFIKATORIMA u Srbiji „najmilije“! Nije u pitanju samo domaća valuta, a evo kako da PREPOZNATE „lažnjake“

U Srbiji se godišnje registruje i više od 3.000 falsifikovanih novčanica, a u Narodnoj banci Srbije ekspertizom se bavi posebno odeljenje. Koje se novčanice najčešće falsifikuju i kako prepoznati falsifikat? Direktor Odeljenja za borbu protiv falsifikovanja i analizu novčanica i kovanog novca Narodne banke Srbije Miroslav Jeremić ističe da je u prva tri meseca ove […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *