KORONA NE POSUSTAJE! SVE VIŠE OBOLELIH U VOJVODINI

Iako je vrhunac pandemije daleko iza nas, virus koji izaziva kovid-19 nije nestao i nastavlja da se širi. U julu 2024. godine registrovano je 25 slučajeva kovid-19 u Vojvodini, a neki pacijenti su čak morali da budu hospitalizovani.

Prema podacima iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Instituta za javno zdravlje Vojvodine, situacija u odnosu na prethodne godine je znatno bolja. Broj registrovanih slučajeva tokom leta 2024. godine je mnogo manji u poređenju sa letnim periodom tokom prve četiri godine pandemije (2020-2023). Međutim, virus SARS-CoV-2 je i dalje prisutan.

Klinička slika obolelih koji se registruju tokom juna i jula ove godine uglavnom je blaga i često podseća na sezonski grip. Institut za javno zdravlje navodi da u Srbiji se ne vrši filogenetsko ispitivanje virusa, ali s obzirom na dostupne informacije, omikron varijanta SARS-CoV-2 virusa je i dalje dominantna.

Ova situacija nije nova; i pre pandemije su ljudi obolevali od sličnih respiratornih infekcija tokom leta, poznatih kao “letnji grip”. Iako je SARS-CoV-2 sada endemizovan, njegova simptomatologija se nastavlja prikazivati kroz blaže simptome.

Lekari imaju mogućnost da postave indikaciju za testiranje pacijenata sa simptomima akutnih respiratornih infekcija, a posebno se savetuje osobama sa hroničnim bolestima ili oslabljenim imunitetom da preduzmu mere lične zaštite i konsultuju se sa svojim lekarom.

Ministarstvo zdravlja pažljivo prati situaciju u drugim državama, naročito u okruženju, kako bi se na vreme reagovalo i zaštitilo stanovništvo.

Neki pacijenti moraju na bolničko lečenje

Foto: Freepik.com

Iako su simptomi uglavnom blagi, u julu su tri osobe bile hospitalizovane zbog kovida-19 u Vojvodini. Svi hospitalizovani su starije dobi i dobrog opšteg stanja. Indikacije za hospitalizaciju postavlja izabrani lekar na osnovu kliničke slike i prisustva hroničnih bolesti (komorbiditeta).

Situacija sa kovidom-19, iako pod kontrolom, zahteva oprez. S obzirom na to da virus SARS-CoV-2 nije potpuno nestao, neophodno je i dalje pridržavati se osnovnih mera zaštite, posebno za rizične grupe stanovništva.

 

 

 

Dnevnik

Related articles

OVAJ LEK JE NAJČEŠĆE FALSIFIKOVAN U SRBIJI Može da sadrži otrov za pacove i antifriz! U toku je tiha PANDEMIJA falsifikata medikamenata, pedeset odsto lekova s interneta – LAŽNI

Tiha i javnosti nepoznata pandemija falsifikovanja lekova, koja odnosi stotine hiljada života, zavladala je svetom, izjavio je za RTS Pavle Zelić iz Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije. Ističe da lekovi koji se kupuju na ilegalnim tržištima sadrže i otrove za pacove, antifriz i prah od cigle, a posledice mogu biti smrtonosne. Jedino su […]

KOLIKO POŠTUJEMO SAOBRAĆAJNE PROPISE

BEOGRAD – Prema najnovijem istraživanju koje je sprovela Agencija za bezbednost saobraćaja, postotak vozača koji poštuju osnovne saobraćajne propise u Srbiji i dalje varira, a najviše problema u saobraćaju javlja se u naseljenim mestima. Iako su rezultati u određenim oblastima pozitivni, postoje značajna odstupanja u ponašanju vozača i pešaka, koji ukazuju na nužnost dodatnih edukacija […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *