KRIZA TEK POČINJE: NEMAČKU EKONOMIJU ČEKAJU TEŠKE GODINE

Ekonomisti upozoravaju na dugoročnu recesiju – Nemačka se suočava sa izazovima

Nemačka privreda, jedna od najvažnijih na svetu, ulazi u period duboke ekonomske krize, a analize stručnjaka ukazuju na to da će predstojeće godine biti još teže. Prema procenama, ekonomija ove zemlje neće uspeti da se oporavi ni u narednim godinama, a stručnjaci iz različitih delova sveta slažu se da će Nemačka i dalje biti na ivici recesije. Očekuje se da će privredni rast biti samo delimično pozitivan, sa stopom rasta koja će biti ispod proseka za industrijalizovane zemlje.

Nemačka ekonomija na dnu: Slab rast i nizak optimizam

Prema podacima koje je prikupio Ekonomski institut Ifo iz Minhena, u saradnji sa Švajcarskim institut za ekonomsku politiku iz Lucerna, Nemačka će ove godine zabeležiti minimalan rast od 0,4 odsto, što je znatno slabije od rasta ostalih razvijenih zemalja. Ovaj broj je alarmantan jer se u isto vreme globalna stopa rasta očekuje da bude 2,9 odsto. Očekivanja za 2026. i 2027. godinu nisu mnogo bolja, jer se procenjuje da će rast biti između 1 i 1,3 odsto, ponovo ispod prosek za ekonomski jake zemlje.

S obzirom na trenutnu situaciju, ekonomisti smatraju da bi globalni rast mogao da premaši tri odsto, dok će Nemačka i dalje kaskati za konkurencijom. Kako bi se izašlo iz ove situacije, stručnjaci smatraju da je neophodna temeljna ekonomska reforma koja bi preokrenula trendove i vratila Nemačku na put rasta.

„Hitna potreba za promenama“: Ekonomisti zahtevaju promene politike

Niklas Potrafke, ekonomista iz Ifo instituta, istakao je da je Nemačkoj hitno potrebna nova ekonomska politika koja će omogućiti da privreda ponovo počne da raste. Prema njegovim rečima, Nemačka je ozbiljno izgubila svoju konkurentnost kao atraktivno tržište za poslovanje, što može imati dugoročne posledice na njen ekonomski status.

Nemačkoj je potrebna radikalna promena kako bi se ponovo uspostavila konkurentnost na globalnom tržištu i privukli novi investitori. Ukoliko se to ne dogodi, pred Nemačkom je dug period stagnacije i smanjenog uticaja na svetskoj ekonomskoj sceni“, rekao je Potrafke za DPA.

Nemački privredni sektor pod pritiskom: Neizvesnost i pad poverenja

Pad konkurentnosti Nemačke kao poslovnog centra nije jedini problem s kojim se zemlja suočava. Veliki broj nemačkih preduzeća suočava se sa visokim troškovima proizvodnje, niskim nivoom inovacija i sve većom neizvesnošću na tržištu rada. Dodatno, nepovoljan demografski trend i sve manji broj radno sposobnog stanovništva postavljaju pred zemlju još veće izazove.

Zahtevi za promene politike u oblasti poreza, investicija i regulative su sve glasniji, jer bez adekvatnih reformi, zemlja bi mogla da ostane na marginalizovanom položaju na globalnom tržištu. Povećanje konkurentnosti kroz inovacije, obrazovanje i infrastrukturne projekte ključno je za oporavak, smatraju analitičari.

Dugoročna kriza: Izazovi koji čekaju Nemačku

Sa sve težim privrednim okolnostima, Nemačka mora da se suoči sa izazovima koji neće nestati u kratkom roku. Mnoge analize ukazuju na to da se pred njom nalazi dugoročna kriza koja će zahvatiti i sektore poput automobilske industrije, koja je ranjiva na promene u globalnim trendovima i smanjenje tražnje za tradicionalnim motorima.

Iako neki prognoziraju da bi tehnološke inovacije mogle da pomognu privredi, stručnjaci upozoravaju da je za oporavak potrebno i mnogo šire strateško delovanje i promena sistema koji je do sada doveo do stagnacije. U narednim godinama, Nemačka će morati da preispita svoje ekonomske prioritete i da nađe dugoročne odgovore na globalne promene u ekonomiji.

Politika

Related articles

KRVNA GRUPA I KARAKTER

Da li ste među onima koji imaju najređu krvnu grupu AB? Ova specifična krvna grupa, koju ima samo oko 4% ljudi, krije izuzetne karakteristike, kako u pogledu zdravlja, tako i u aspektima ličnosti i odnosa sa drugima. Psihološki profil AB krvne grupe Žene AB krvne grupe izdvajaju se po skromnosti, prilagodljivosti i izraženoj saosećajnosti. Uvek […]

Cene hrane iz meseca u mesec: Mesec jul donosi nova iznenađenja

Iako su cene u marketima već duže vreme “podivljale“, potrošači su i dalje šokirani svaki put kada priđu frižideru sa svežim mesom. Ovog meseca, kilogram junećeg buta košta čak 1.500 dinara, dok je svinjski but jeftiniji, ali i dalje skuplji nego pre godinu dana. Redakcija portala Nova.rs prati cene hrane od jula 2022. godine. Svakog […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *