Austrijski Salcburg, nekadašnji ponosni dom legendarnih „mocart kugli”, suočava se sa gubitkom jedne od svojih najpoznatijih tradicija. Nakon što je fabrika „Mirabel-Verk” zatvorila svoja vrata, proizvodnja ovih čuvenih čokoladnih kuglica biće premeštena – najverovatnije u Češku, gde su troškovi proizvodnje niži.
Kraj jedne ere duge 127 godina
Fabrika koja je godišnje proizvodila neverovatnih 57 miliona „mocart kugli” prestala je sa radom krajem prošle godine, a poslednja kuglica, teška 17,1 gram, sišla je sa proizvodne trake 5. decembra, čime je ozvaničen kraj tradicije duge više od jednog veka.
Jedan od ključnih razloga za zatvaranje bila su drastična poskupljenja sirovina, posebno kakaoa, što je otežalo nastavak proizvodnje u Austriji. Američki gigant „Mondelez”, koji već godinama drži licencu za proizvodnju, sada traži novu lokaciju za nastavak proizvodnje, a lokalni mediji sve glasnije spekulišu da će to biti Češka.
Od Salcburga do Češke – sudbina slatkog brenda
Vest da se „mocart kugle” više neće proizvoditi u Salcburgu izazvala je ogorčenje među lokalnim stanovništvom i ljubiteljima ovog slatkiša širom sveta. Austrija je izgubila deo svog identiteta, budući da su ove kombinacije marcipana, pistaća, nugata i fine čokolade bile nezaobilazan suvenir iz rodnog grada Volfganga Amadeusa Mocarta.
Još krajem prošle godine postojale su najave o mogućem preseljenju proizvodnje u Poljsku ili Češku, a sada se čini da će Češka, zbog povoljnijih ekonomskih uslova, preuzeti primat.
Za mnoge ljubitelje originalnog ukusa postavlja se pitanje da li će čuvene kuglice zadržati svoj autentičan kvalitet ili će promena proizvodnog okruženja uticati na ukus i sastav ove prestižne poslastice.

