KULTURNO NASLEĐE IRANA I SRBIJE

Umetnost, tradicija i prijateljstvo Irana i Srbije spojeni kroz izložbu u Beogradu

U Istorijskom muzeju Srbije, večeras od 18 časova, otvara se jedinstvena umetnička postavka pod nazivom „Kulturno nasleđe Irana i Srbije“, realizovana u saradnji sa Kulturnim centrom ambasade Islamske Republike Iran i Srpskim društvom prijatelja Irana, a povodom obeležavanja Međunarodnog dana muzeja.

Dijalog umetnosti i kulture

Ceremoniju otvaranja u muzeju na Trgu Nikole Pašića obogatiće nastup hora Gledanice, koji okuplja članove Srpskog društva prijatelja Irana. Nakon svečanog otvaranja, publiku očekuje tematska tribina pod istim nazivom kao i izložba, kao i dodela zahvalnica mladim umetnicima koji su učestvovali na konkursu Ispričaj o Noruzu, koji promoviše iransku novogodišnju tradiciju.

„Umetnost je večiti most među narodima. Ova izložba nas poziva da prepoznamo sličnosti u različitostima i da slavimo bogatstvo kulturnih nasleđa koje Iran i Srbija čine jedinstvenim čuvarima duhovnih vrednosti“, istaknuto je iz Istorijskog muzeja Srbije.

Od staropersijskih minijatura do srpske savremene likovnosti

Izložba predstavlja izuzetno vrednu selekciju umetničkih i kulturnih dela koja oslikavaju bogatu tradiciju oba naroda. Posetioci će moći da vide radove iz oblasti arhitekture, arheologije, rituala i običaja, kao i fragmente književnog stvaralaštva – proze i poezije – zajedno sa uzvišenim primerima umetnosti kaligrafije, ilustracije i minijatura.

Poseban deo postavke čine 15 umetničkih radova u tehnici akril i crtež grafitnom olovkom renomiranog iranskog umetnika prof. dr Fazlolaha Afšara, kao i četiri drvoreza njegove supruge, umetnice Masume Ja’kubi. Njima se pridružuju i mladi domaći autori Milica Pejković i Stefan Matić, čija su dela pažljivo selektovana od strane kustosa prof. dr Olivera Tomića.

„Iranska minijatura je više od umetničke forme – to je metafizička poruka, uzdizanje ka večnosti, odraz svetlosti u boji i liniji. Ona je sveta umetnost duše“, naveo je Afšar u osvrtu na svoje stvaralaštvo.

Otvoren prostor za učenje i stvaranje

Izložba će trajati do 23. maja, a u tom periodu će prof. dr Fazlolah Afšar svakodnevno, od 16 do 18 časova, voditi besplatne slikarske radionice za sve zainteresovane. Ove radionice pružiće posetiocima priliku da izbliza upoznaju ne samo umetnikovu tehniku i inspiraciju, već i širu kulturološku matricu Irana, koja duboko poštuje umetnost kao oblik duhovne komunikacije.

Kroz ovu postavku, Beograd se još jednom potvrđuje kao mesto susreta različitih kulturnih identiteta, mesta gde se istorija i umetnost susreću u zajedničkom govoru koji nadilazi granice jezika i geografije.

Zainteresovana publika, umetnici, studenti i ljubitelji istočnjačke umetnosti pozvani su da iskoriste priliku i prisustvuju ovom izuzetnom kulturnom događaju, koji ne samo da produbljuje međudržavne odnose već i promoviše vrednosti međunarodne saradnje kroz umetnost.

„Kulturno nasleđe ne pripada samo prošlosti, već je živa inspiracija za sadašnjost i most ka budućnosti“, poručili su organizatori izložbe.

Nasleđe Irana i Srbije – spoj civilizacija, spoj duša.

Politika

Related articles

KULTURNI VIKEND U NOVOM SADU U ZNAKU KINE

Kineska umetnost oživeće u Novom Sadu kroz spektakularne događaje koji spajaju tradiciju i savremeni izraz U okviru kulturne saradnje između Srbije i Narodne Republike Kine, Novi Sad će ovog vikenda biti domaćin izuzetnih umetničkih programa, koji će biti upriličeni u okviru posete kineske delegacije iz oblasti televizijske i pozorišne umetnosti. Ova saradnja deo je šireg […]

SVE VIŠE PENZIONERA UZIMA KREDITE, ALI UZ BROJNE ZAMKE I USLOVE

Gotovinski krediti postaju sve dostupniji starijim građanima, ali se iza povoljnih ponuda često kriju visoki troškovi i stroga pravila banaka. KREDITI DO TRI MILIONA DINARA U Srbiji, sve veći broj penzionera odlučuje se da zatraži pomoć banaka kroz gotovinske kredite, a pojedini iznosi idu čak i do tri miliona dinara. I dok su do nedavno […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *