Meta pravi istorijski korak u snabdevanju energijom
Američki tehnološki gigant Meta napravio je ključni potez koji bi mogao da oblikuje budućnost energetske stabilnosti za čitav sektor informacionih tehnologija. Kompanija je postigla dugoročni sporazum sa firmom Constellation Energy o otkupu nuklearne energije iz postrojenja Clinton Power Station u saveznoj državi Ilinois, počev od juna 2027. godine, čime je osigurala snabdevanje za naredne dve decenije.
Dogovor za opstanak reaktora i podsticaj razvoju veštačke inteligencije
Prema sadržaju ugovora, Meta će otkupljivati čak 1,1 gigavat nuklearne energije godišnje, što odgovara ukupnoj proizvodnji tog reaktora. Time se praktično spašava elektrana od gašenja, jer bi bez stabilnog kupca verovatno bila zatvorena. Constellation Energy planira da iskoristi ovu priliku da izvrši ponovno licenciranje i modernizaciju postrojenja, koje bi tako nastavilo s radom do 2047. godine.
Iako finansijski detalji nisu objavljeni, sporazum se procenjuje na više milijardi dolara, a njegova težina se ogleda i u strateškoj važnosti za energetsku budućnost digitalne infrastrukture.
Meta traži nova rešenja u nuklearnom sektoru
Ovo nije prvi korak Mete ka nuklearnoj energiji. Ranije tokom godine, kompanija je pozvala inženjerske i energetske firme da dostave predloge za gradnju novih nuklearnih elektrana koje bi proizvodile između jednog i četiri gigavata struje. Odziv je bio značajan – više od 50 prijava iz 20 različitih saveznih država, potvrđuju iz Mete.
„Naša globalna infrastruktura sve više zavisi od čiste i stabilne energije, a nuklearna tehnologija predstavlja realnu alternativu za budućnost digitalnog sveta“, navodi se u saopštenju kompanije.
Ovakvi planovi jasan su signal da tehnološke korporacije žele da se distanciraju od fosilnih goriva i istovremeno osiguraju energiju potrebnu za masivan rast veštačke inteligencije i cloud računarskih sistema.
Nuklearna energija kao stub energetske bezbednosti u digitalnom dobu
Stručnjaci iz oblasti energetike sve češće ističu da je nuklearna energija jedini vid stabilne, niskougljenične energije koji može da prati rastuće potrebe računarskih centara širom sveta.
„Kada govorimo o centrima za obradu podataka koji rade 24 sata dnevno, ne možete se osloniti na energiju koja zavisi od vremena. Nuklearke nude upravo ono što je Meti potrebno – konstantan, stabilan i čist izvor energije“, ocenjuje profesor Džon Hanter sa Univerziteta u Teksasu.
Zahvaljujući ovom ugovoru, elektrana Clinton, koja je godinama radila ispod punog kapaciteta, ponovo će dobiti vitalnu ulogu u energetskom pejzažu SAD, a Meta će dobiti prednost nad konkurencijom u zelenoj tranziciji.
U vreme kada se veštačka inteligencija razvija velikom brzinom, a digitalna infrastruktura dostiže nove razmere, pitanje ko kontroliše energiju postaje jednako važno kao i ko razvija tehnologiju.
Sledeća era računarstva zahteva novu energetsku strategiju – a Meta je očigledno rešila da ta strategija bude nuklearna.