Generacije su odrastale uz bezbrojne bajke, ali mnogi ne znaju pravu pozadinu tih priča koje su često daleko mračnije nego što ih Dizni prikazuje. Jedna od najpoznatijih je svakako priča o Pinokiju, simpatičnom drvenom lutku koji želi da postane pravi dečak. Međutim, originalna verzija ove priče nije ni približno toliko nevina.
Kako je nastao crtani film o Pinokiju
Davne 1940. godine, Volt Dizni je ekranizovao priču o Đepetu, siromašnom starcu koji u svojoj usamljenosti izrađuje drvenog lutka, Pinokija. Noć kada je Đepeto završio svoju kreaciju, pojavljuje se zvezda padalica koja mu ispunjava želju da njegov lutak oživi. Tako počinje čuvena avantura Pinokija, koja je postala sinonim za dečije priče širom sveta.
Diznijev Pinokio je priča o lutku koji kroz mnoge izazove i greške uči šta znači biti dobar i na kraju postaje pravi dečak. Ova verzija je postala omiljena među decom zbog svoje topline i poruka o ljubavi, hrabrosti i iskrenosti.
Originalna priča puna mračnih elemenata
Međutim, priča koju je 1880. godine napisao italijanski autor Karlo Kolodi pod nazivom “Avanture Pinokija” je daleko surovija i bavi se složenim temama kao što su neposlušnost, kazna i teškoće roditeljstva.
Pinokio je u Kolodijevoj priči prikazan kao neposlušno i sebično dete koje stalno pravi greške i uzrokuje patnje svom ocu, Đepetu. Njegove avanture su daleko od onih u Diznijevoj verziji – Pinokio beži iz škole, ulazi u loše društvo, svađa se sa Đepetom i neprestano donosi pogrešne odluke.
“Pinokio je nepopravljiv buntovnik,” rekao je Kolodi, ističući da priča ne nosi srećan kraj kao u bajkama. U originalnoj verziji, Pinokio biva kažnjavan na brutalne načine – bio je pretečen, šiban, pa čak i obešen. Njegova savest, prikazana kao mali cvrčak, čak biva zgnječena kada Pinokio pokušava da je se reši.
Mračan kraj koji je promenjen
Vrhunac priče dolazi kada lažni prijatelji, lisica i mačak, izdaju Pinokija i na kraju ga obesnu. Ovaj tragični završetak bio je poslednji deo serije priča koje je Kolodi objavljivao, ali zbog pritiska čitalaca i izdavača, odlučio je da produži priču i ublaži njen završetak.
Na kraju, Plava vila spašava Pinokija i daje mu šansu da postane pravi dečak, ali tek nakon što on shvati svoje greške i popravi svoje ponašanje.
Zašto je Dizni promenio priču?
Volt Dizni je smatrao da ovako surova priča nije prikladna za decu. Njegova verzija Pinokija je znatno ublažena i fokusira se na dobrotu i iskupljenje. Dok u Kolodijevoj verziji Pinokio biva kažnjavan za svaku grešku, Dizni je odlučio da ga predstavi kao nevinu žrtvu lošeg društva, koja na kraju zahvaljujući svojoj čistoći uspeva da postigne svoj cilj.
Diznijev Pinokio je postao priča o nadi, ljubavi i oproštaju, prilagođena za bioskope i mlađu publiku, dok je Kolodijeva verzija ostala kao podsetnik na mračniji, realniji pogled na svet.
Da li će vam sada Pinokio izgledati isto nakon što znate njegovu pravu, mračnu istoriju?