Na današnji dan, pre 145 godina, rođen je naučnik Milutin Milanković

Milutin Milanković je jedan od najpoznatijih srpskih naučnika. Rođen je 28. maja 1879. godine u selu Dalj.

Milutin Milanković je najcitiraniji srpski naučnik, a njegovo ime nose jedan krater na Mesecu i Marsu, kao i asteroid otkriven u Beogradskoj opservatoriji.

Foto: Vikipedija
Foto: Vikipedija

Njegova interesovanja obuhvatala su matematiku, klimatologiju, geofiziku i astronomiju, a NASA ga je svrstala među 15 najvećih umova koji su proučavali Zemlju. Imao je sestru bliznakinju, kao i još dve sestre i tri brata.

Nažalost, Milankovićeva porodica suočila se sa teškoćama, te je bez oca ostao kada je imao samo osam godina. Njegova braća su umrli od tuberkuloze, a o sestrama i blizancima brinula je majka Jelisaveta uz podršku ujaka Vase Maučevića.

Milanković je kao dete bio vrlo slabog zdravlja, bio je vrlo osetljiv i nije išao u školu, već je imao privatnog učitelja.

Gimnaziju je završio u Osijeku, brzo nadmašivši svoje vršnjake u znanju. Pod uticajem profesora matematike, upisao je građevinu u Beču.

Život u Beču i Beogradu

Građevinski fakultet na Tehnološkom univerzitetu u Beču završio je 1902. godine sa najvišim ocenama, a 1904. sa 25 godina odbranio je doktorsku tezu pod nazivom „Teorija pritiska na krive“, čija primena mu je omogućila da proceni krive oblike i njihove osobine kada su pod stalnim pritiskom, što je korisno za gradnju mostova, kupola i potpornih stubova.

Foto: Vikipedija

Tokom pet godina rada u jednom preduzeću, uspešno je realizovao brojne projekte, ipak, napustio je Beč.

Sledeći svoju strast prema nauci, 1910. godine otišao u Beograd gde je postao univerzitetski profesor. Zahvaljujući njemu, Kraljevina Jugoslavija postala je član Međunarodne meteorološke organizacije i Međunarodne astronomske unije.

Milanković je imao deset puta manju platu nego u Beču, pa je dodatno radio statičke proračune u građevinarstvu. Po dolasku u Beograd, živeo je blizu hotela „Moskva“, a kasnije u Profesorskoj koloniji u kući koju je sam projektovao.

Zainteresovao se za klimatologiju 1911. godine, a već 1912. objavio je rad „Prilog teoriji matematske klime“. Učestvovao je u Prvom balkanskom ratu, a tokom Velikog rata bio je interniran u Pešti gde je nastavio da se bavi naukom.

Milutin Milanković je do 1917. godine objavio sedam naučnih radova o matematičkoj klimi Zemlje i drugih planeta. Beogradski univerzitet može se pohvaliti da je od 1919. godine bio redovni profesor nebeske mehanike na Filozofskom fakultetu, a 1927. godine bio je i dekan.

Jedan od njegovih najvećih doprinosa nauci je reforma julijanskog kalendara iz 1923. godine, koji je najtačniji kalendar do danas. Bio je odlikovan ordenom Svetog Save trećeg reda i proglašen za redovnog člana Srpske akademije nauka 1925. godine.

Kroz vasionu i vekove

Milanković je pisao naučno-popularni roman „Kroz vasionu i vekove“ i postao član komisije za polaganje državnog ispita iz nebeske mehanike. Patentirao je „Protivaeroplansko topovsko zrno“ i započeo svoje životno delo „Kanon osunčavanja Zemlje i njegova primena na problem ledenih doba“, koje je predao na štampanje četiri dana pre nemačke invazije na Beograd.

Foto: Vikipedija

Milanković se povukao iz javnog života tokom rata, napisao autobiografiju „Uspomene, doživljaji i saznanja“ i izabran je za predsednika SANU 1948. godine. Umro je 12. decembra 1958. godine, a osam godina kasnije njegovi posmrtni ostaci preneti su u rodni Dalj.

Njegov sin je napisao biografiju „Moj otac, Milutin Milanković“. Ostao je upamćen po svom radu i doprinosu nauci u Srbiji i svetu, a mnogi naučni entiteti nose njegovo ime. Danas, njegov lik krasi novčanicu od 2.000 dinara.

 

 

Danas, N1

Related articles

DVE AMERIKE U PROBLEMU Denga groznica HARA KONTINENTIMA

MEKSIKO SITI:  Broj slučajeva denga groznice u Severnoj i Južnoj Americi je u prva tri meseca ove godine tri puta veći od broja infekcija prijavljenih u istom periodu prošle godine, saopštila je danas Panamerička zdravstvena organizacija (PAHO). Brazil, Argentina i Paragvaj su zemlje trenutno najviše pogođene tom smrtonosnom virusnom bolešću koju prenose komarci. Zvaničnici PAHO-a […]

ZNA LI GUGL O NAMA VIŠE NEGO ŠTO SMO MISLILI? Evo kako možete da saznate koji se sve podaci prikupljaju o vama MOŽETE IH NAĆI OVDE

Svi znamo da se naši podaci prikupljaju svaki dan, posebno od strane tehnoloških giganta kao što je Gugl. Ali da li ste se ikada zapitali koliko informacija zaista imaju o vama? TikTok video prikazuje tačno kako možete da saznate sve informacije koje Gugl ima o vama. TikTok korisnik @iorgoandlea je 2021. godine objavio kratak snimak […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *