NA PRODUKTNOJ BERZI NOVI SAD ZNAČAJAN PAD PROMETA Kupci uzdržani zbog najava uvođenja carina

Tokom prve sedmice marta, Produktna berza Novi Sad zabeležila je značajan pad trgovinskog prometa, pri čemu je ukupno prometovano 1.747,60 tona robe, što je smanjenje od 41,22% u odnosu na kraj februara. Vrednost trgovane robe iznosila je 46.332.570 dinara, što predstavlja pad od 46,68% u poređenju sa prethodnim periodom.

Najviše se trgovalo kukuruzom, dok sojino zrno nije zabeležilo nikakve transakcije. Stručnjaci ocenjuju da je vest o mogućem uvođenju carina od strane SAD na robu iz Kanade, Kine i Meksika izazvala nesigurnost među kupcima i dovela do povlačenja sa tržišta. Ova informacija izazvala je i globalni pad cena na berzama, što se reflektovalo i na domaće tržište.

Kukuruz dominantan na tržištu

U ukupnom obimu trgovanja, kukuruz je zauzeo 87% ukupnog prometa. Berzanski ugovori zaključeni su u rasponu cena od 21,2 do 22,3 dinara po kilogramu bez PDV-a, dok je ponderisana cena iznosila 22,01 dinar bez PDV-a, odnosno 24,21 dinar sa PDV-om.

Pored običnog kukuruza, trgovalo se i kukuruzom sa analizom na aflatoksin, pri čemu su cene varirale u zavisnosti od nivoa aflatoksina (do 5ppb/15ppb). U odnosu na poslednju nedelju februara, cena kukuruza je zabeležila rast od 1,26%.

Pšenica pod pritiskom povećane ponude

Tržište pšenice bilo je suočeno sa povećanom ponudom, dok je tražnja ostala slaba. Jedini zaključeni ugovor odnosio se na pšenicu sa najmanje 11,5% proteina, koja je prodavana po ceni od 24 dinara po kilogramu bez PDV-a (26,4 dinara sa PDV-om). U odnosu na prethodnu nedelju, cena pšenice pala je za 3,83%.

Sojino zrno i stočni ječam

Pasivnost kupaca nastavila se i kada je reč o sojinom zrnu, koje nije naišlo na interesovanje i nije zabeležilo nijednu trgovinsku transakciju.

Sa druge strane, stočni ječam bio je predmet trgovanja, pri čemu je cena dostigla 27 dinara po kilogramu bez PDV-a (29,7 dinara sa PDV-om).

Tržište đubriva u blagom padu

Na tržištu veštačkih đubriva, kupoprodajni ugovori zaključeni su za NPK 15:15:15 u pakovanju od 25 kg po ceni od 54,64 dinara po kilogramu (465 evra po toni) bez PDV-a, dok je cena džambo vreća iznosila 54,05 dinara po kilogramu (460 evra po toni) bez PDV-a.

Granulisana UREA u džambo vrećama prodavana je po cenama između 55,57 i 55,81 dinar po kilogramu (473–475 evra po toni) bez PDV-a, uz uočeni silazni trend cena.

Smanjena aktivnost na tržištu, uzrokovana spoljnim ekonomskim faktorima i vestima o mogućim carinama, dodatno je uzdrmala berzanske tokove. Povećana ponuda pšenice, stagnacija u tražnji za sojinim zrnom i neizvesnost u vezi sa daljim kretanjima cena čine tržište nestabilnim. Ipak, rast cena kukuruza ukazuje na to da postoji potencijal za stabilizaciju u narednim nedeljama.

 

 

 

Dnevnik

Related articles

JEZERO ĆELIJE – DOM ZA PTICE, ZAŠTIĆENE VRSTE I PLUTAJUĆI OTPAD

Jezero Ćelije, koje se nalazi kod Kruševca, i ove godine jedno je od najzagađenijih u našoj zemlji. U nekada čistoj vodi, punoj riba, sada plivaju samo otpad i plastika. I ranije smo pisali o ovom jezeru, početkom 2021. godine čelična sajla, koju su postavili radnici JKP “Vodovod-Kruševac“ i Ribočuvarske službe “Rasina” uspela je da zadrži plutajući otpad i […]

VREMENSKA PROGNOZA: Promene u Srbiji, Evropi i Americi

Danas u Srbiji možemo očekivati izrazitu promenu vremenskih prilika, jer se miholjsko leto pokazalo u punom sjaju. Jutarnje temperature će biti znatno niže, naročito u kotlinama i dolinama reka, gde je moguća i magla, posebno na zapadu i jugu zemlje. Međutim, tokom dana, temperatura će porasti, i očekuje se malo do umereno oblačno vreme sa […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *