Istraživanja pokazuju da bi putovanja mogla biti ključ u borbi protiv preranog starenja, tvrde naučnici sa Univerziteta Edit Kauan. Studija objavljena u časopisu „Journal of Travel Research“ donosi zanimljive uvide o tome kako putovanja mogu pozitivno uticati na naš organizam i um.
Putovanja kao sredstvo za usporavanje starenja
„Starenje je nepovratan proces, ali iako ga ne možemo zaustaviti, moguće ga je usporiti”, izjavila je Fangli Hu, kandidatkinja za doktorske studije na Univerzitetu Edit Kauan. Ona napominje da pozitivna iskustva tokom putovanja mogu značajno doprineti i fizičkom i mentalnom zdravlju pojedinca.
Putovanja pružaju priliku za fizičku aktivnost, izlaganje novim okruženjima i kulturnim iskustvima, kao i za socijalnu interakciju koja neguje pozitivne emocije. Ove aktivnosti su već prepoznate kroz razne vidove velnes turizma, uključujući zdravstveni i joga turizam, navodi sajt „ecu.edu.au“.
Prema naučnicima, putovanja ne samo da usporavaju starenje, već i smanjuju nivo stresa. Pored toga, promena okoline i angažovanje u aktivnostima poput planinarenja, pešačenja i vožnje bicikla jačaju naš imuni sistem i poboljšavaju metaboličku aktivnost. Na ovaj način, telo postaje efikasnije u obnavljanju svojih organa i tkiva.
Aktivni i pasivni turizam – izbor prema potrebama
Aktivni načini putovanja, kao što su planinarenje ili biciklizam, održavaju fizičku kondiciju i pomažu telu da se bolje nosi sa svakodnevnim izazovima. Ove aktivnosti omogućavaju telu da poboljša svoje sposobnosti u borbi protiv „habanja“, odnosno starenja.
S druge strane, pasivni turizam, koji uključuje mirnije aktivnosti, utiče na normalizaciju psiho-emocionalnog stanja, što takođe pomaže organizmu da se regeneriše i smanji naprezanje organa i tkiva.
Ova saznanja potvrđuju značaj putovanja, ne samo kao načina za opuštanje i beg od svakodnevnih obaveza, već i kao moćnog alata u borbi protiv starenja.