NAJVEĆA KINESKA PUSTINJA NASTALA PRE VIŠE OD 300.000 GODINA

Pustinja Taklimakan, najveća pustinja u Kini, možda postoji već više od 300.000 godina, prema najnovijim otkrićima kineskih naučnika. Ovo značajno otkriće je rezultat trećeg naučnog istraživanja u Sinđijangu, koje je donelo velika dostignuća u oblasti ekologije i geografije, rekao je Džang Juanming, šef Instituta za ekologiju i geografiju pri Kineskoj akademiji nauka.

Taklimakan – pustinja sa dugom istorijom

Pustinja Taklimakan je poznata kao jedna od najvećih i najnepristupačnijih pustinja na svetu, ali sada je otkriveno da je njena formacija započela pre više od 300.000 godina. Ovo novo saznanje baca svetlo na evoluciju ekosistema u ovom regionu, kao i na dugotrajni proces nastajanja ovih ekstremnih klimatskih uslova.

Naučna dostignuća u Sinđijangu

Tim kineskih istraživača je tokom istraživanja identifikovao planine Tjanšan i njihova okolna područja kao prvi svetski izvor živih organizama u hladnoj vodi. Ovo otkriće je izuzetno važno za razumevanje evolucije biodiverziteta u ekstremnim uslovima.

Takođe, naučnici su prvi put u Kini zabeležili otkriće 39 parazitskih insekata, prirodnih neprijatelja određenih vrsta, kao i dve nove vrste mahovine. Ova otkrića su važna ne samo za kinesku naučnu zajednicu već i za širi globalni ekološki kontekst.

Moderni alati u službi istraživanja

Istraživači su tokom ovog naučnog pohoda koristili dronove, satelite i tehnologiju interneta stvari, što im je omogućilo detaljno praćenje ekosistema u ovoj negostoljubivoj oblasti. Ukupno 26 novih lokacija za automatsko praćenje ekosistema izgrađeno je u Sinđijangu, što će pomoći u dugoročnom monitoringu i zaštiti prirodnih resursa ovog regiona.

Treće naučno istraživanje u Sinđijangu pokrenuto je u decembru 2021. godine i već sada donosi rezultate koji će značajno doprineti naučnom razumevanju ovog složenog ekosistema.

 

 

 

Magazin Politika

Related articles

BEGEČKA ŠARGAREPA OSVAJA BALKANSKO TRŽIŠTE UPRKOS SUŠI

Berba šargarepe u Begeču teče punim tempom – domaća proizvodnja i izvoz i dalje stabilni Povrtari u Begeču kod Novog Sada započeli su vađenje ovogodišnje jesenje šargarepe na površini od približno 600 hektara, čime ostaju vodeći proizvođači ovog povrća na Balkanu i pokrivaju čak 80% domaće proizvodnje u Srbiji. Ova godina donela je izuzetne izazove […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *