Zemljotres koji je jutros pogodio Crnu Goru, osetio se i u jugozapadnoj Srbiji, rečeno je Tanjugu u Republičkom seizmološkom zavodu Srbije.
Kako je rekao dežurni seizmolog, nakon zemljotresa magnitude 5,5 jedinica Rihterove skale, koji je u 04:06 registrovan u regionu Nikšića, aparati ovog Zavoda registrovali su još 30 udara. U Zavodu kažu da su od građana na portalima i društvenim mrežama saznali da se zemljotres osetio i u jugozapadnoj Srbiji – u Kraljevu, Novom Pazaru, Priboju i Prijepolju.
Potres se osetio čak i na višim spratovima nekih zgrada u Beogradu, što je, kako su naveli, najdalje gde se zemljotres osetio.
Profesor geografije iz Sarajeva Vedran Zubić komentarisao je zemljotres jačine 5,4 po Rihteru, koji je rano jutros pogodio graničnu zonu BiH i Crne Gore, i istakao da podaci govore da je reč o plitkom potresu.
“Najviša planina BiH, Maglić, nalazi se upravo na granici država. Treba napomenuti da je najviša tačka Maglića sa crnogorske strane (Veliki Vitao 2.397 metara). Upravo u toj zoni je registrovan zemljotresa”, naveo je Zubić.
U Bileći ne rade škole
Zbog zemljotresa je odlučeno da u bilećkim školama danas neće biti nastave. Prema rečima načelnika opštine Bileća, Veselina Vujovića, koji je govorio za Radio Republike Srpske, zemljotres se jako osetio u 4.07 minuta, ali i tridesetak manjih zemljotresa nakon toga.
“Neprirodna huka se osetila i sat vremena nakon tog prvog, najjačeg zemljotresa. Obilazimo teren od ranog jutra i dobro je da za sada nema materijalne štete. Ipak, procenili smo da osnovne škole i vrtiće neće raditi”, rekao je Vujović.
Zubić je kazao da podaci ukazuju na to da se radi o plitkom zemljotresu čiji je epicentar 20 km severozapadno od Plužina, a to je upravo zona subdukcije spoljnih Dinarida (Maglić).
“Generalni uzročnik svih potresa je aktivnost Jadranske mikroploče koja se podvlači pod ovaj deo Evrope. Ona je kriva za subdukciju, rast planina, ali i trusne aktivnosti. Spoljni Dinaridi, a to je regija koja ide u BiH južno od crte Grmeč – Zelengora i nastavlja dalje na istok, je zona navlake planinskih masiva”, naveo je Zubić i dodao:
“Između Golije i Durmitora je smeštena dolina Pive koja skupa sa Tarom pravi Drinu. Upravo tu su u rasednoj zoni smeštene Plužine, mesto epicentra jutrošnjeg potresa. Ovo mesto je veoma seizmički aktivno pa je 2013. godine ovde zabilježen potres od 4,2 stepena”.
Zemljotres ove jačine je, dodaje, izuzetno je jak za osećaj, ali ne tako jak u razmerama “svetskih jačina”.
“Ono što se svi nadamo je da nema žrtava što je najvažnije u ovom trenutku. Valjda će tako i ostati. Reverzibilni trusovi se mogu javiti, a svakako ovih desetak sekundi nije bilo prijatno”, zaključuje Zubić, preneo je sarajevski portal Kliks.
Prijavljena su oštećenja na nekim starijim objektima, napukli zidovi i otpali crepovi. Ipak, nema izveštaja o povredama niti smrtnim ishodima.