NASA je danas upozorila na ozbiljne posledice klimatskih promena, najavljujući da će do 2050. godine u nekim delovima Španije, uključujući Madrid, Valensiju i Andaluziju, temperature postati previše visoke za život. Ove prognoze su deo najnovije studije pod nazivom “Pretoplo: kako klimatske promene mogu učiniti da neka mesta budu previše vrela za život”.
Prema ovoj studiji, osim Španije, slična situacija očekuje se i u delovima Južne Azije, Persijskog zaliva, Crvenog mora i istočne Kine. Do 2050. godine, temperature u ovim regijama biće toliko visoke da će život postati neodrživ.
“Toplotni talasi kakav je bio onaj u Evropi 2003. godine, koji je odneo više od 70.000 života, postaće učestaliji i intenzivniji od 2040-ih pa nadalje”, ističu stručnjaci NASA.
Ljudi koji već žive u tropskim i suvim klimama moraće da se prilagode još dužim i jačim periodima ekstremnih vrućina. Stanovnici hladnijih gradova, koji nisu navikli na tako visoke temperature, takođe će biti izloženi opasnosti.
Gradovi moraju reagovati
NASA upozorava da će veliki gradovi morati da se prilagode novim klimatskim uslovima. Neophodne su mere poput uvođenja adekvatnih sistema klimatizacije, kao i rešavanje problema nedostatka zelenih površina u urbanim sredinama. Zeleni prostori mogu igrati ključnu ulogu u snižavanju temperature u gradovima i stvaranju prijatnijih uslova za život.
Zdravstvene posledice
Klimatske promene donose i ozbiljne zdravstvene rizike. Stručnjaci predviđaju da će dehidratacija, toplotni udari i kardiovaskularne bolesti postati sve češći, posebno među populacijama izloženim dugotrajnim toplotnim talasima.
Ovo upozorenje dolazi kao deo šireg napora naučne zajednice da skrene pažnju na hitnost klimatske akcije i prilagođavanja životnih uslova u ugroženim delovima sveta.