NASLOV: VIŠE OD 520.000 PAMETNIH BROJILA UGRAĐENO U BEOGRADU I NOVOM SADU

Elektrodistribucija Srbije (EDS) ugradila je preko 520.000 pametnih brojila za industrijske i domaćinske korisnike u Beogradu i Novom Sadu, uz značajnu podršku Evropske unije koja je u ovaj projekat investirala 110 miliona evra.

Biljana Komnenić, v.d. direktora Elektrodistribucije Srbije, izjavila je da su pametna brojila instalirana na područjima gde je zabeležen najveći protok električne energije, a stara brojila su sistematski zamenjena novim, savremenim uređajima. Ukupna vrednost projekta iznosi 110 miliona evra, finansiranih kroz donacije EU.

Dalji planovi i dodatna ulaganja

Komnenić je istakla da je u planu nastavak ovog ambicioznog projekta, uz dodatna finansiranja iz kredita. Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) obezbedila je kredit od 40 miliona evra za ugradnju još 200.000 pametnih brojila, dok je Evropska investiciona banka (EIB) odobrila kredit od 80 miliona evra za dodatnih 400.000 brojila.

Cilj je da, završetkom ove tri faze, Srbija ima oko 1,1 milion pametnih brojila, što predstavlja 30% ukupnog broja u zemlji. EDS planira da do kraja decenije ovaj broj poraste na čak 80%.

Foto: StockCake.com

Investicije u rekonstrukciju mreže

Pored ugradnje pametnih brojila, EDS ulaže značajne napore u preventivno održavanje mreže kako bi bila spremna za predstojeću zimsku sezonu. U protekle dve godine, uloženo je 50 miliona evra u rekonstrukciju niskonaponske mreže, posebno u oblastima koje su bile najugroženije zimskim nepogodama, kao što su Kraljevo, Kragujevac i Niš.

Ovaj sveobuhvatni plan modernizacije mreže i ugradnje pametnih brojila ključan je korak ka energetskoj efikasnosti i boljoj kontroli potrošnje električne energije u Srbiji.

 

 

 

 

Dnevnik

Related articles

ZAŠTITA NEURONSKIH PODATAKA U EVROPI: KAKO SAČUVATI PRIVATNOST MISLI?

S razvojem neurotehnologije, potreba za zaštitom neuronskih podataka u Evropi postaje sve hitnija. Tehnologija koja beleži moždanu aktivnost donosi mnoge prednosti, ali i ozbiljne rizike po privatnost građana Evropske unije. Uređaji koji prate moždane aktivnosti već se koriste za poboljšanje sna, smanjenje stresa i poboljšanje fokusa kod učenika. Međutim, stručnjaci upozoravaju da bi ovi podaci […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *