Nemačka ekonomija, kao najveća u Evropi, suočava se sa novim izazovima i na kraju 2024. mogla bi zabeležiti pad od 0,1 odsto. Ovo su pokazale najnovije procene vodećih nemačkih ekonomskih instituta, koji su smanjili svoje ranije prognoze, očekujući slabiji učinak nemačke privrede nego što se ranije pretpostavljalo.
Slab oporavak u narednim godinama
Dok stručnjaci očekuju da će se Nemačka privreda polako oporavljati u narednim godinama, predviđa se rast od 0,8 odsto u 2025. godini, dok bi do 2026. taj rast mogao dostići 1,3 odsto. Međutim, ovo su znatno niže stope u poređenju sa ranijim prognozama koje su ukazivale na veći optimizam. U prolećnoj prognozi, očekivalo se da će nemačka ekonomija rasti za 0,1 odsto u 2024. i za 1,4 odsto u 2025.
Strukturni problemi i spora stagnacija
Pored ekonomskog pada, strukturne promene dodatno opterećuju nemačku privredu. Prema Geraldini Dani-Knedlik, rukovodiocu odeljenja za predviđanje i ekonomsku politiku u Nemačkom institutu za ekonomska istraživanja (DIW), nemačka ekonomija stagnira više od dve godine, a ekonomski rast se neće vratiti na nivo pre pandemije virusa korona u doglednoj budućnosti.

Najviše su pogođene kompanije koje se bave kapitalnim dobrima i energetski intenzivnim industrijama, koje trpe zbog povećanih troškova energije i jake konkurencije iz Kine. Kineski proizvodi sve više preuzimaju globalna tržišta, čime potiskuju nemački izvoz, posebno u sektorima visokokvalitetne industrijske proizvodnje.
Visoke kamatne stope i štednja domaćinstava
Jedan od ključnih faktora koji negativno utiču na investicije nemačkih kompanija su i visoke kamatne stope, koje, uz dodatnu ekonomsku i geopolitičku neizvesnost, otežavaju donošenje odluka o ulaganjima. Takođe, domaćinstva u Nemačkoj sve više biraju da štede umesto da troše na nove nekretnine ili robu široke potrošnje. Ovaj trend dodatno usporava domaću potražnju i negativno utiče na ekonomski rast.
U prethodnoj godini, Nemačka je bila najslabija među velikim zemljama evrozone, beležeći pad od 0,3 odsto, što je dodatno pogoršalo ekonomsku situaciju u zemlji. Ovo samo nagoveštava težinu izazova sa kojima se suočava najjača privreda Evrope, a oporavak će, prema rečima stručnjaka, biti spor i postepen.