NEMAČKA PRIVREDA NA PREKRETNICI: BDP NA NULI U 2025. GODINI

Nemačka ekonomija u teškom periodu

Nemačka se suočava sa izazovnim vremenom, jer predviđanja za rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2025. godini pokazuju gotovo potpunu stagnaciju. Kako ističe Monika Šnicer, predsednica Veća stručnjaka za ekonomski razvoj, poznatog i kao Veće ekonomskih mudraca, budućnost nemačke privrede biće oblikovana pre svega uticajem američke carinske politike i državnog finansijskog paketa.

Globalni rast više ne nosi očekivane benefite za Nemačku“, upozorava Šnicer, naglašavajući da su američke uvozne tarife postale značajan teret za međunarodnu trgovinu, što dodatno usporava ekonomiju zemlje.

Uticaj američke carinske politike na nemačku ekonomiju

Za zemlju koja je izrazito orijentisana na izvoz, kao što je Nemačka, ova situacija predstavlja ozbiljan problem. Izvoz u Sjedinjene Američke Države prošle godine dostigao je vrednost od 161,3 milijarde evra, što je činilo čak 10,4% ukupnog nemačkog izvoza, najviše od 2002. godine.

Ovaj podatak potvrđuje koliko je američko tržište ključno za nemačke kompanije, ali i koliko su carinske mere Sjedinjenih Država postale prepreka za dalji razvoj i rast izvoza.

Prognoze za rast BDP-a – pad sa 0,4 na nulu

U izveštaju Veća ekonomskih mudraca značajno je smanjena ranija prognoza ekonomskog rasta za ovu godinu. Umesto očekivanih 0,4% rasta, sada se predviđa da će rast biti gotovo neprimetan, odnosno 0%.

Sličan stav deli i Evropska komisija, koja je početkom ove nedelje snizila svoju projekciju za nemačku ekonomiju, sa 0,7% na nulu.

Stručnjaci upozoravaju da će se rast BDP-a možda videti tek od 2026. godine, kada se očekuje povećanje od oko 1%, ukazujući da je trenutni period prilika za ozbiljne reforme i prilagođavanja.

Pogled u budućnost

Ova stagnacija odražava dublje probleme u nemačkom privrednom modelu, koji zavisi od izvoza i globalne trgovine. Dok se svet menja, Nemačka mora da pronađe nove puteve za ekonomsku stabilnost i rast, a to podrazumeva i bolju saradnju sa međunarodnim partnerima i prilagođavanje domaće politike.

Kao što je istakla Monika Šnicer:

Ako se ne reaguju brzo i efikasno, Nemačka bi mogla da izgubi deo svoje ekonomske dominacije u svetu.

Ova upozorenja otvaraju prostor za ozbiljne debate o budućnosti nemačke ekonomije i potrebnim koracima kako bi se sačuvala njena snaga u globalnim okvirima.

Dnevnik

Related articles

RASTU CENE REPROMATERIJALA I PROMENE U POLJOPRIVREDNOJ PROIZVODNJI

U poslednjem kvartalu 2024. godine, cene repromaterijala u poljoprivredi zabeležile su rast, sa značajnim poskupljenjima u određenim segmentima. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, stočna hrana je poskupela za 3,0 odsto, dok su drugi proizvodi i usluge poskupeli u proseku za 6,6 odsto. Ovaj porast cena se direktno odražava na ekonomiju poljoprivrednika, čineći njihove proizvode […]

ZLATO PREUZIMA PRIMAT NAD EVROM U DEVIZNIM REZERVAMA CENTRALNIH BANKA

Promene u strukturi globalnih rezervi odražavaju sve dublje geopolitičke pomake i pad poverenja u zapadne valute Zlato ispred evra: Novi poredak među rezervnim valutama U izveštaju koji je objavila Evropska centralna banka, otkriva se da je zlato prvi put posle decenija zauzelo značajnije mesto od evra u ukupnim deviznim rezervama centralnih banaka širom sveta. Prema […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *