NEMAČKA VEĆ POTROŠILA OVOGODIŠNJU KVOTU OBNOVLJIVIH RESURSA

Prekomerna potrošnja i intenzivno korišćenje prirodnih resursa stvaraju ogroman pritisak na planetu Zemlju.

Ljudi iscrpljuju prirodne resurse i prekomerna upotreba stvara deficit koji je teško nadoknadljiv. Već godinama se prati koliko je koja zemlja potrošila prirodnih resursa za tekuću godinu i već nam stižu izveštaji za 2023.

Da ceo svet živi onako kako se živi u Nemačkoj, već 4. maja bi potrošio obnovljive prirodne resurse za ovu godinu. Drugim rečima, da svi troše resurse i proizvode ugljen-dioksid nemačkim tempom, za puko održavanje potrebno je tri planete, navela je u sredu organizacije za životnu sredinu i razvoj Džermanvoč, prenosi agencija dpa.

Oni se pozivaju na podatke američke organizacije Global futprint netvork (Footprint Network – GFN), koja izračunava takozvani Dan preopterećenja Zemlje za svaku državu posebno.

Dan preopterećenja toliko preuranjen uglavnom zbog emisije gasova sa efektom staklene bašte. Zemlja, međutim, mora da smanji i potrošnju sirovina na održiv obim.

„Sa teškim posledicama decenija prekomerne eksploatacije ostaje na teret mladim i budućim generacijama, a posebno siromašnima sa globalnog juga,“ upozorio je politički direktor organizacije Kristof Bals mada su „oni najmanje doprineli krizi.“

Najviše resursa po stanovniku u međunarodnom poređenju troši Katar, koji je Dan preopterećenja „proslavio“ već 10. februara.

Izvor: Energetski portal

Related articles

OTKRIVEN DOKAZ DA JE ANTARKTIK NEKADA BIO PREKRIVEN ŠUMAMA

Ćilibar star 80 miliona godina otkrio praistorijsku tajnu Antarktik, danas poznat kao ledeni kontinent, nekada je bio prekriven nepreglednim šumama, bogatim biljnim i životinjskim svetom. Nemački i engleski naučnici nedavno su pronašli izuzetan dokaz – ćilibar star preko 80 miliona godina, koji čuva tragove četinarskih stabala i praistorijskog ekosistema ovog zabačenog dela sveta. Ćilibar i […]

ŠVEDSKA BROJ JEDAN U OBNOVLJIVIM IZVORIMA U EVROPI

Dok Evropska unija (EU) beleži napredak u korišćenju obnovljivih izvora energije, s udelom koji je dostigao 23 odsto u 2022. godini, zemlje Balkanskog poluostrva suočavaju se s različitim izazovima u svojoj energetskoj tranziciji. Neke od balkanskih zemalja još uvek se u velikoj meri oslanjaju na ugalj, dok postoji postupni, ali značajan pomak prema obnovljivim izvorima energije. […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *