Naučnici iz Velike Britanije i Izraela tvrde da bi MAL krvna grupa mogla da bude ključ za izbegavanje ozbiljnih komplikacija tokom transfuzije krvi, otkrivši novi sistem krvnih grupa koji bi mogao da promeni pravila u medicini.
Revolucionarno otkriće u svetu transfuzije
U najnovijim istraživanjima, tim stručnjaka iz NHS Blood and Transplant i Univerziteta u Bristolu identifikovao je novi sistem krvnih grupa pod nazivom MAL. Do sada smo bili upoznati sa ABO i Rh sistemima, ali ovo otkriće pokazuje da postoji mnogo više slojeva u strukturi krvnih grupa nego što se ranije mislilo – čak 47 različitih sistema.
Istraživanje, koje je sprovela Međunarodna referentna laboratorija za krvnu grupu IBGRL, fokusira se na negativan fenotip antigena AnWj, koji pogađa jednog od hiljadu ljudi, čime su milioni pacijenata širom sveta potencijalno u riziku tokom transfuzije. Antigen AnWj je otkriven još 1972. godine, ali je tek sada otkrivena genetska osnova ovog fenomena, čime je napravljen veliki korak ka preciznijem uparivanju davaoca i primaoca krvi.
Genetsko otkriće koje menja sve
Do sada se smatralo da je krvna grupa MAL i negativan status antigena AnWj povezan sa hematološkim bolestima, ali istraživači iz NHS Blood and Transplant i Univerziteta u Bristolu otkrili su da je u pitanju specifična genetska razlika. Osobe sa negativnim AnWj statusom bile su podložne teškim reakcijama tokom transfuzije, ali ovo novo otkriće omogućava bolje prepoznavanje i uparivanje donatora i primaoca, čime se minimiziraju rizici.
Decenije rada naučnika
Prema rečima Luiz Tili, istraživača iz NHS Blood and Transplant, otkrivanje genetskog porekla AnWj antigena bio je izazov koji je naučna zajednica pokušavala da reši više od 20 godina. Nakon mnogo godina istraživanja, tim naučnika je uspeo da identifikuje pet osoba sa retkim fenotipom koje su imale specifične genetske karakteristike. Ovaj napredak omogućiće razvoj novih testova koji će značajno unaprediti bezbednost tokom transfuzije.
“Ovo otkriće predstavlja izuzetno važan korak napred u oblasti transfuzijske medicine i pruža novu šansu za pacijente sa retkim krvnim grupama,” izjavila je Tili, ističući da je ovo kulminacija dugogodišnjeg rada njenog tima.
Budućnost transfuzijske medicine
Oko 99,9 odsto svetske populacije ima pozitivan status antigena AnWj, dok mali procenat pacijenata koji nemaju ovaj antigen sada može dobiti personalizovanu negu. Uvođenje novog sistema MAL u genotipske testove moglo bi značajno unaprediti transfuzijsku medicinu, pružajući veću sigurnost pacijentima sa retkim krvnim grupama.
MAL protein, koji je postao predmet intenzivnih istraživanja, pokazao je nekoliko neobičnih karakteristika, a zahvaljujući globalnom naporu naučnika, sada je moguće preciznije identifikovati i brinuti o pacijentima sa ovim retkim fenotipom.