Nova školska godina donosi niz važnih promena koje će značajno uticati na život učenika i nastavnika. Od smanjenog broja učenika u učionicama do strožih kazni za nasilje i prekršaje, ove mere imaju za cilj unapređenje kvaliteta obrazovanja i bezbednosti u školama.
Manji broj učenika u učionicama
U novoj školskoj godini, jedna od najznačajnijih promena odnosi se na smanjenje broja učenika u učionicama. Osnovne i srednje škole sada će imati maksimalno 28 učenika po odeljenju, sa mogućnošću povećanja do 31 uz odobrenje Ministarstva prosvete. Ova promena će omogućiti kvalitetniji rad sa učenicima i više pažnje svakom detetu. Iako je ova izmena zakona usvojena još prošle godine, tek sada stupa na snagu.
Promene u školskom kalendaru
Školski kalendar takođe doživljava izmene. Školska godina neće početi 1. septembra kao što je to do sada bio slučaj, već 2. septembra. Đaci će imati četiri raspusta, ali neki od njih će biti kraći zbog preklapanja sa vikendima. Prolećni raspust će, na primer, biti podeljen na dva dela. Ukupno, đaci će imati 40 neradnih dana, što je za dva dana manje nego prethodne godine.
Besplatni udžbenici za širi krug učenika
Ministarstvo prosvete proširilo je kategorije učenika osnovnih škola koji imaju pravo na besplatne udžbenike. Ove godine, udžbenike će dobiti i učenici sa retkim bolestima, učenici iz porodica sa jednim roditeljem, kao i oni sa smetnjama u razvoju ili invaliditetom. Roditelji u Beogradu će ove godine umesto besplatnih knjiga dobiti novčanu nadoknadu od 20.000 dinara, koju mogu iskoristiti po sopstvenom izboru.
Nova pravila za nasilje i prekršaje
Borba protiv nasilja u školama dobija nove mere. Đaci koji se upuste u nasilničko ponašanje mogu biti suspendovani na period od 5 do 20 dana, tokom kojeg neće moći da prisustvuju nastavi. Ove mere uključuju i disciplinski postupak protiv učenika. Takođe, ocena iz vladanja sada ulazi u prosek već u prvom polugodištu, što će uticati na sveukupni uspeh učenika.
Strože kazne za nasilnike
Promene u Krivičnom zakoniku predviđaju zatvorske kazne za napade na zaposlene u obrazovanju. U zavisnosti od težine dela, kazne se kreću od tri meseca do osam godina zatvora, a odnose se na učenike starije od 14 godina i njihove roditelje. Ove izmene imaju za cilj da povećaju bezbednost u školama, ali su izazvale polemike među stručnjacima o njihovoj efikasnosti.
Dres-kod i zabrana mobilnih telefona
Mnoge škole uvode strože pravilnike o oblačenju i zabranu korišćenja mobilnih telefona. Učenici će morati da se pridržavaju pravila koja nalažu pristojno oblačenje, a telefoni će biti zabranjeni tokom nastave. Ove mere su deo šire strategije za stvaranje disciplinovanijeg i produktivnijeg okruženja u učionicama.
Pripreme za državnu maturu
Planovi za uvođenje velike mature u Srbiji nastavljaju se i ove godine, sa generalnom probom planiranom za jun 2026. godine. Iako još uvek postoje nesuglasice između fakulteta i ministarstva oko načina sprovođenja mature, očekuje se da će ona postati deo redovnog obrazovnog sistema u narednim godinama.
Školske uniforme i skuplje ekskurzije
U nekim školama se razmatra uvođenje školskih uniformi, dok su cene ekskurzija porasle zbog inflacije i rasta cena smeštaja i prevoza. Ove promene utiču na sve aspekte školskog života i zahtevaju prilagođavanje kako učenika tako i roditelja.
“Bože pravde” na prvom času
I ove godine, u svim školama će se na prvom času intonirati himna “Bože pravde”. Škole koje ne budu poštovale ovo pravilo mogu biti kažnjene novčanom kaznom, a kazne prete i direktorima škola.
Ukidanje opšteg uspeha u školama
Stručnjaci iz oblasti obrazovanja predlažu ukidanje opšteg uspeha kao kategorije u školama, smatrajući da bi ovo smanjilo pritisak na učenike i nastavnike i fokusiralo se na stvarno znanje i kompetencije.
Nova pravila donose niz izazova, ali i mogućnosti za unapređenje obrazovnog sistema u Srbiji. Promene u školama imaju za cilj da stvore sigurnije i produktivnije okruženje za sve učenike i nastavnike, dok se dodatne mere i prilagođavanja očekuju u narednim godinama.