OD NAJBOGATIJE ZEMLJE DO BORBE SA SIROMAŠTVOM

Nauru, mala ostrvska država smeštena u zapadnom delu Tihog okeana, prostire se na samo 21 kvadratni kilometar i ima obalu dugu 30 kilometara. Ova neobična zemlja nema zvanični glavni grad, a prema popisu iz 2011. godine, na ostrvu je živelo 10.084 stanovnika, većinom koncentrisanih na zapadnoj i južnoj obali.

Period bogatstva i eksploatacije fosfata

Nauru je 1947. godine proglašen teritorijom pod zaštitom Ujedinjenih nacija, a pod upravom su ga držale Velika Britanija, Australija i Novi Zeland. Autonomija je stečena 1966. godine, dok je puna nezavisnost ostvarena 1968. godine.

U godinama koje su usledile, ova mala ostrvska država uživala je u velikom bogatstvu zahvaljujući intenzivnoj eksploataciji fosfata, prirodnog resursa koji je bio u izobilju. U to vreme, Nauru je postao najbogatija zemlja na svetu po glavi stanovnika. Međutim, ovaj period ekonomske stabilnosti imao je visoku cenu – više od 80% površine ostrva bilo je potpuno uništeno usled nekontrolisanog rudarenja.

Pad ekonomije i klimatske promene

Kako su se fosfatne rezerve iscrpljivale tokom osamdesetih godina, ekonomija Naurua počela je da se urušava. Iako je rudarstvo fosfata kratkotrajno obnovljeno 2005. godine kada je otkriveno novo nalazište, eksploatacija je trajala samo do 2015. godine.

Pojavile su se i diskusije o mogućem preseljenju celokupnog stanovništva na neko drugo ostrvo u blizini Kvinslenda u Australiji, jer su stručnjaci upozoravali da će zbog klimatskih promena i degradacije okoline Nauru postati nepogodan za život. Uprkos ozbiljnim upozorenjima naučnika, stanovnici Naurua su odlučili da ostanu na svom ostrvu, iako je trošak obnove zemlje bio gotovo nepremostiv.

Od „Ugodnog ostrva“ do zaboravljene destinacije

Portal „Enjoy Travel“ podseća da je Nauru nekada bio poznat kao „Ugodno ostrvo“, ali danas se smatra jednom od najmanje posećenih država na svetu, sa tek oko 200 turista godišnje. Nalazi se na oko 3000 kilometara od severoistočne obale Australije, što je 4,5 sata leta od Brizbejna.

Foto: Wikipedia.org
Autor: Cedric Favero

Iako je Nauru prošao kroz teške promene, stanovnici ove male države i dalje ostaju na svom ostrvu, pokušavajući da prevaziđu izazove koji su pred njima.

 

 

 

 

Izvor: Politika

Related articles

PRVI PUT NAKON KATASTROFE U FUKUŠIMI: REAKTOR NIJE PROŠAO SIGURNOSNU PROVERU

U Japanu je danas potvrđen prvi slučaj neuspešnog sigurnosnog pregleda nuklearnog reaktora nakon katastrofe u Fukušimi 2011. godine. Reaktor broj 2 u nuklearnoj elektrani Curuga, smešten u prefekturi Fukui, nije prošao bezbednosnu proveru zbog otkrivenih potencijalnih pukotina u tlu ispod ove neaktivne jedinice. Nadležna agencija za nuklearnu sigurnost Japana saopštila je da reaktor kojim upravlja […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *