Iako se Požarevac zvanično prvi put pominje u turskim tefterima 1476. godine, postao je poznat po Požarevačkom miru zaključenom 1718. godine između Austrije i Turske.
U 19. veku privremeno je postao druga prestonica kneza Miloša Obrenovića, a 1842. godine grad je dobio i svoje pozorište. Tako je baš u Požarevcu izvedena predstava “Romeo i Julija”, što je bilo prvo izvođenje nekog dela Vilijema Šekspira na Balkanu. Još tada je duh grada bio neverovatno živ, o čemu svedoči podatak da je 1911. godine Požarevac imao čak 80 kafana i samo jednog lekara!
Danas je, maltene, postao sinonim za Srebrno jezero, najpoznatiju turističku destinaciju u okolini, kao i po arheološkom parku Viminacijumu, a mi vam sada otkrivamo koji su to manje poznati lokaliteti u blizini ovog centra Braničevskog okruga vredni posete.
DUBRAVICA: Mesto gde je kraljica Marija prvi put kročila na tlo Srbiji
Nadomak Požarevca, u nekada nadaleko čuvenoj Dubravici, nalazilo se pristanište koje je tokom XIX i prve polovine XX veka bilo jedno od najznačajnijih na Dunavu. Sve do pre 50-ak godina pristanište je imalo direktnu brodsku liniju sa Beogradom, odakle su se prevozili putnici i roba. Najinteresantniji podatak jeste da je baš tu svojom nogom prvi put kročila na tlo Srbije jedna od najvoljenijih kraljica u našoj istoriji – Marija Karađorđević.
Kraljica Marija, rođena kao Marija Hohencolern, bila je rumunska princeza koja se udala za kralja Aleksandra I Karađorđevića 1922. godine, a samo dva dana pre toga, 6. juna 1922. godine, stigla je brodom u Dubravicu. Kažu da se lokalno stanovništvo, zajedno sa brojnim zvaničnicima, okupilo da dočeka buduću kraljicu bacajući cveće tamo gde je nogom kročila. Uz zvuke tradicionalne muzike, pesme i plesa, buduću kraljicu dočekali su sa cvećem i velikim počastima. Upravo je na tom mestu pre četiri godine postavljena spomen-ploča u znak sećanja na ovaj događaj.
ETNO SELO TULBA: Ova autentična arhitektura deo je kulturnog nasleđa
U okviru Narodnog muzeja Požarevac, pre 52 godine formiran je etno park Tulba, a ideja je bila da na javnom mestu prikažu tradicionalne vrednosti narodne arhitekture Braničevskog kraja iz 19. veka.
Etno selo nije veliko i sastoji se od osam objekata sagrađenih od drvenih talpi: dve kuće – dvodelne i četvorodelne, ambar za skladištenje žitarica, koša, staje, kazandžinice, štale i bunara.
Ovde možete videti i predmete koji su se koristili u vinogradarstvu i voćarstvu, poput bačvi i buradi za držanje vina i rakije, kosira za rezanje loze, drvenih levaka za sipanje vina i rakije u burad, čabrova za ostavljanje grožđa, kaca za kominu, korpi, i posuda za merenje ujma kada se rakija peče. U okviru parka se nalazi i prikaz potpisivanja Požarevačkog mira u posebnom paviljonu u obliku šatora.
RAMSKA TVRĐAVA: Građena po nalogu sultana Bajazita II da zadrži Ugare
Ova veličanstvena građevina, izgrađena krajem 15. veka, predstavlja jedno od najvažnijih srednjovekovnih utvrđenja u Srbiji i oduševljava posetioce svojom bogatom istorijom, strateškim položajem i arhitektonskom lepotom.
Ramska tvrđava je podignuta 1483. godine po naredbi sultana Bajazita II, jer je želeo da osigura granice Osmanlijskog carstva koje su često bile na meti Ugara. Tokom vekova, tvrđava je bila svedok mnogih bitaka i političkih previranja, čineći je ključnim mestom u vojnoj istoriji Balkana.
Ova pravougaona tvrđava sa masivnim bedemima i pet kula osmatračnica, koje su povezane debelim zidovima, imala je i sistem za sakupljanje kišnice, što predstavlja jedno od tehničkih dostignuća tog vremena. Pozicija tvrđave na steni omogućavala je kontrolu nad rečnim putem i pružala odličnu preglednost neprijateljskih prilaza. Danas, Ramska tvrđava je popularna turistička destinacija koja privlači posetioce iz svih krajeva sveta. Obnovljena i restaurirana, tvrđava pruža jedinstvenu priliku da se zaviri u prošlost i oseti duh srednjeg veka.
Poseta ovoj veličanstvenoj tvrđavi predstavlja putovanje kroz vreme, otkrivanje tajni prošlosti i uživanje u nestvarnim pejzažima koje pruža obala Dunava.
Izvor: Concretum
Foto: Point Production