Orke kod Pirineja: Tinejdžeri mora u potrazi za zabavom

Na obalama Pirinejskog poluostrva, orke su promenile svoje ponašanje – umesto da love, više se zabavljaju, istražujući nove igre zahvaljujući oporavku njihove omiljene lovine, atlantske tune plavoperke.

Tokom poslednje četiri godine, orke su udarale čamce u vodama jugozapadne Evrope, a naučnici veruju da su te orke zapravo tinejdžeri kojima je dosadno i koji imaju previše slobodnog vremena, piše Live Science.

Foto: Freepik.com

Prema izveštaju od 24. maja, orke (Orcinus orcas) koje su učestvovale u niz incidenata sa čamcima provode manje vremena loveći, a više istražujući nove oblike zabave. Populacije njihovog omiljenog plena, atlantske tune plavoperke, oporavile su se, što im je omogućilo više slobodnog vremena. Od maja 2020. zabeleženo je najmanje 673 interakcije sa čamcima, pri čemu je šest čamaca potonulo.

Nešto u vezi sa kormilom čamaca privlači orke, naročito mlade jedinke koje su prirodno radoznale. One ne shvataju da mogu oštetiti kormilo i dovesti ljude u opasnost. Aleks Zerbini sa Univerziteta Vašington, predsednik naučnog odbora Međunarodne komisije za zaštitu kitova, naglašava da nema znakova agresivnosti u njihovom ponašanju.

Poznato je da je 15 orki učestvovalo u ovim interakcijama, uglavnom mladi mužjaci. Ove orke su deo veoma ugrožene pirinejske populacije, koja broji manje od 40 jedinki.

Foto: Freepik.com

Video snimak od 17. maja prikazuje orke kako lome kormila udarajući ih glavama i nosevima. Stručnjaci kažu da je to vrlo opasna, ali ipak samo igra.

Igre pirinejskih orki mogu se dovesti u vezu sa porastom populacije atlantske tune plavoperke (Thunnus thynnus), njihove omiljene hrane. Ova tuna je nekada bila prekomerno lovljena, ali se njena brojnost značajno oporavila u proteklih 15 godina u istočnom Atlantiku i Mediteranu.

Sa više tune na raspolaganju, orke sada imaju više slobodnog vremena jer ne moraju da love svaku ribu koju vide. Udarci u čamce su možda novi način zabave, sličan ranijim igrama kao što je nošenje mrtvih lososa kao šešira ili bacanje malih pliskavica. Ipak, nema dovoljno podataka da se tačno utvrdi kako se ovo ponašanje širi unutar populacije.

Foto: Freepik.com

Iako je udaranje u čamce zabavno za orke, za pomorce je to veliki problem. Naučnici savetuju da se izbegavaju susreti sa orkama kad god je to moguće, da se koriste hrapava kormila umesto glatkih, i da se proizvode praskajući zvukovi u vodi.

„Ne želimo da vidimo više potopljenih čamaca i ljudi u nevolji, ali takođe ne želimo da životinje budu povređene. Ne smemo zaboraviti da je to njihova životna sredina“, zaključuje Zerbini.

 

 

 

Izvor: Telegraf Nauka

Related articles

PLEMENITI METALI SVE OZBILjNIJI BIZNIS Zlato se falsifikuje, švercuje, a poluge mogu najnormalnije da se kupe

Plemeniti metali su sve ozbiljniji biznis, a iako poluge mogu legalno da se kupe, zlato se i falsifikuje, švercuje. Šverc zlata je u porastu, a posebno u poslednje vreme kada rastu cene ovog plemenitog metala. Zaplena velike količine zlata vrednosti 357.000 evra pre nekoliko nedelja na prelazu Horgoš samo je poslednji slučaj u nizu pokušaja krijumčarenja […]

Photo Vecteezy

KURTI PROTIV ENERGETSKE RAZMENE: Priština odbila predlog Srbije da menjaju “struju za ugalj”

Premijer u Prištini Aljbin Kurti odbio je predlog predsednika Srbije Aleksandra Vučića da obave razmenu električne energije za ugalj. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponudio je pre dva dana Prištini da joj isporuči električnu energiju u zamenu za ugalj, ali i da ugalj plati novcem. Aljbin Kurti je izjavio da se sada umesto teritorije Kosova traži ugalj. On […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *