Ćilibar star 80 miliona godina otkrio praistorijsku tajnu
Antarktik, danas poznat kao ledeni kontinent, nekada je bio prekriven nepreglednim šumama, bogatim biljnim i životinjskim svetom. Nemački i engleski naučnici nedavno su pronašli izuzetan dokaz – ćilibar star preko 80 miliona godina, koji čuva tragove četinarskih stabala i praistorijskog ekosistema ovog zabačenog dela sveta.
Ćilibar i fosili otkrivaju močvarnu prašumu
Pored ćilibara, istraživači su pronašli fosile korena, polena i spora, koji pružaju uvid u postojanje močvarne prašume iz perioda sredine krede. U to vreme, oblast blizu današnjeg Južnog pola bila je topla i vlažna, što je omogućilo razvoj šuma sličnih savremenim četinarskim šumama u Patagoniji i na Novom Zelandu.
Ćilibar je nastao od smole drveća, što ukazuje na prisustvo staništa pogodnog za rast drveća. Otkriće ovog materijala na Antarktiku predstavlja značajan korak u razumevanju istorijskih klimatskih uslova. Pre ovog otkrića, naslage ćilibara iz istog perioda pronalažene su samo na jugu Australije i Novog Zelanda.
Topla prošlost ledenog kontinenta
Ovo otkriće menja percepciju o prošlosti Antarktika. Pre više desetina miliona godina, klima ovog kontinenta bila je značajno toplija, omogućavajući razvoj bogatog biodiverziteta. Naučnici smatraju da je toplota dolazila iz globalnih klimatskih uslova karakterističnih za doba krede, kada je koncentracija ugljen-dioksida u atmosferi bila daleko viša nego danas.
Ćilibar star 80 miliona godina nije samo otkriće koje otvara prozor u prošlost, već i značajan alat za dalja istraživanja. Analiza sačuvanog materijala može pružiti dodatne podatke o tadašnjem ekosistemu, klimatskim uslovima i vrstama koje su naseljavale ovaj zaboravljeni raj.
Naučnici planiraju da nastave iskopavanja kako bi otkrili još fosila i drugih materijala koji bi mogli pružiti dublji uvid u evoluciju klime i ekosistema na našem planetu.